Abdurrahman Yıldırım

Faizde yüzde 5'in altında kalıcı seyir ne kadar mümkün?

Merkez Bankası bugün üç ayda bir yaptığı Enflasyon Raporunu açıklayacak. Para politikası bundan sonra iç talebi daha fazla destekleyecek gibi. Değişikliğin nedeni ne?
■ Bir neden cari açığın kısmen kontrol altına alınmasından kaynaklanıyor.
■ Başka bir neden olarak büyümenin dibe vurmasından dolayı oluşan baskıdan ve siyasi takvimden söz edilebilir.
■ İhracat pazarlarındaki durgunluk nedeniyle ihracatta tıkanıklık yaşamaya başlanması
da yeni ve önemli bir neden.
■ Japonya'nın dünyayı paraya boğması, küresel faizleri düşürdüğü gibi gelişmekte olan ülkelere ve Türkiye'ye sermaye akışını yeniden hızlandırdı. 19 Nisan ile biten haftada son bir aylık sermaye girişi 5.7 milyar dolara vardı. TL değerlenme eğiliminde ve faizler düşüşte.
ETKİLİ İKİ HİKÂYE: Gösterge hazine faizi yüzde 5.22 ile tüm zamanların en düşüğüne indi. Not artırım süreci gibi güçlü bir beklenti yanında barış süreci gibi güçlü yeni bir hikâyenin yakalanması da, bu dönemde yüzde 5 barajının aşağı yönde devrilmesini beraberinde getirebilir.
Peki yüzde 5'in altında kalıcı olabilir mi?
Bunun olması öncelikle küresel gelişmelere ve Türkiye'de enflasyon düzeyine bağlı.
PETROL FİYATI BELİRLER: Yüzde 5'in altına inen bir faiz koridoru için enflasyonun da yüzde 5'in altına indiğinin görülmesi veya ineceğine inanılması lazım. Bu da talep kısıcı önlemlerle artık yapılamaz. Çünkü yurtiçi talebi canlandırıcı önlemler alınıyor.
■ Geriye kurun düzeyi ve enerji fiyatları kalıyor. Sermaye hareketleri veya küresel ekonomik sorunların devam etmesi durumunda TL'nin değerlenmesi mümkün. En azından TL'nin değer kaybı zorlaşıyor. Bu düşük tek haneli enflasyonu destekleyici bir gelişme olur.
■ İkinci önemli etken ise enerji ve petrol fiyatlarının enflasyon üzerindeki belirleyiciliği. Doğalgaz fiyatları kayagazının devreye girmesinden dolayı gevşiyor. Petrol fiyatları da, küresel büyümenin ivme kaybına bağlı geriliyor. 110-120 dolar bandında seyreden petrol fiyatları 100 dolar civarına geriledi. Gevşemenin devamı bekleniyor. Bugün açıklanacak Merkez Bankası Enflasyon Raporunda en çok merak ettiğim rakam ortalama petrol fiyatı tahmini. Bir önceki raporda 110 dolar olarak alınan bu rakama göre yıl sonu enflasyonu yüzde 5.3 diye tahmin edilmişti.
5X5 FORMÜLÜ: Petrol fiyatlarında aşağı yönlü revizyon enflasyon tahminlerini düşürebilir ve yüzde 5 civarında enflasyon beklentisinin gerçekleşme ihtimalini artırır.
Petrol fiyatlarındaki her 10 dolarlık değişimin enflasyonu 0.32 düzeyinde doğrudan etkilediği hesaplanıyor. Yani ortalama petrol fiyatlarının 110 dolar yerine 70-80 dolar düzeyinde gerçekleşmesinin enflasyonu doğrudan 1 puan düşürmesi mümkün. Bu da bugünkü yüzde 6 civarındaki enflasyon beklentisini yüzde 5 civarına düşürür. Bu durumda faizin yüzde 5'in altında kalıcı
ve güvenli bir seyir izlemesi, sermaye girişleri yanında petrol fiyatlarına da bağlı ve mümkün gibi görünüyor.

SONUÇ: "Dert seni dertsiz âleme kovalar."M. Rasım Mutlu

Yukarı