Abdurrahman Yıldırım

İzmir'in turizm ve hizmet hamlesi

İzmir Körfezi'ne 16 dereden yılda 3 milyar metreküp malzeme geliyor. Gediz deltasından gelen alüvyonlar da Körfez'i Balçova'dan Karşıyaka yönüne doğru doldurmuş. Su yükseltisi yer yer 30-40 santime kadar düşüyor. Halbuki Alsancak Limanı'na ulaşmak için 10'larca kilometro daha mesafe var. Bu alanlarda midye toplayanlara rastlanıyor. Körfez'in ağzının dolması, Körfez'in ucuna kadar taze su akımının gitmesini önlüyor. Bu da hem suyun oksijenini azaltarak denizdeki canlı türlerinin azalmasına yol açıyor, hem de Körfez'e büyük tonajlı gemilerin girmesine olanak vermiyor. İşte İzmir Körfez temizliği, öncelikle Körfez'e akan akarsu ve kanalizasyonların kontrol altına alınması, sonra da Körfez'in dibine kanal açılarak su sirkülasyonunu sağlamayı, denizi eski haline getirmeyi, suyu tazelemeyi ve bunun yanında büyük tonajlı gemilerin limana girmesini sağlamayı hedefliyor.
PİRE LİMANINA RAKİP: İzmir Limanı'nı TCDD işletiyor ve bu nedenle limanın üç katına büyütülmesi işini bu kurum yapıyor. Alsancak veya İzmir Limanı'nın büyütülmesi yanında İzmir'in kuzeyinde Çandarlı Körfezi'nde yeni ve büyük bir liman inşa ediliyor. Bu limanın da devreye girmesiyle yolcu ve yük taşımacılığında İzmir, Yunanistan'ın Pire Limanı ile kıyasıya bir rekabete hazırlanıyor.
Körfez'in temizlenmesi ve gemilerin yanaşması için, denizin dibine 250 metre genişliğinde 6 metre derinliğinde 13.5 km'lik bir kanal açılıyor. Kanalla birlikte denizin derinliği 18 metreye yükseliyor ve büyük tonajlı gemilerin yanaşmasına olanak veriyor. Bu kanal aynı zamanda deniz suyunun Körfez'e girmesini de sağlıyor. Bunun için özel sipariş gemiler alınmış. Denizin dibinden çamuru büyük tanklara boşaltıyor ve kıyıya taşıyor.
TURİZM VE HİZMET MERKEZİ: Çalışmaları İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Aziz Kocaoğlu ile birlikte yerinde izledik. Kocaoğlu diğer projelerini de sıraladı ve şunları söyledi:
"Bu projeyi başlatmasaydık, Balçova ile Karşıyaka arası karasallaşacaktı, yani karadan birleşecekti. Bu haliyle Körfez'i ve İzmir'i kurtaran projedir ve Türkiye'nin en büyük çevre dönüşüm projesidir. Körfez'i eski temiz haline getirmek istiyoruz. Kıyıları da düzenliyoruz. Temizleme bittiğinde eskiden olduğu gibi, Körfez'in her tarafından denize girilebilecek. Doğal Yaşam Parkı, Kent Ormanı ve bu orman boyunca sahilde yer alacak plajları, onarılmaya başlanan tarihi kent dokusu ile İzmir eski İzmir olacak, bir turizm merkezi haline gelecektir. Şu anda büyük kruvaziyer gemileri, Körfez'de derinlik azaldığı için limana yanaşamıyor. Onların istediği 18 metre derinliği açmakta olduğumuz kanal sağlayacak. Hem bu yolla gelen turist sayısı artacak, hem de karayoluyla. İzmir'i de bir hizmet ve turizm şehri haline getirmek istiyoruz. Sanayi, tarım ve ticaretin yanına turizmi ve hizmeti de ekleyeceğiz. İzmirliler de buna çok yatkın. Yaşama olağanüstü bağlılar. Yeter ki, biz bu kanalı 3.5-4 yılda tamamlayalım."
BİTMEZSE DEVAM EDER: Başkan yapılanlara kaynak nereden yaratıldığına ise "Bana para sormayın. Benim için kolay iş" diyor. Bu kadar büyük bir projelerin altından kalkıp kalkamayacaklarına ilişkin de Aziz Kocaoğlu "Biterse biter, bitmezse devam eder. Bu projeler İzmir için son derece gerekli" diyor.
EN BÜYÜK FUAR MERKEZİ: Yeni inşa edilmekte olan fuar merkezi Adnan Menderes Havaalanı'na yakın, Gaziemir'de. 412 dönüm arazi üzerine kuruluyor ve mevcut fuar alanının 5 katı büyüklüğünde. Sergi alanlarının yanında otel, konjerans salonları, otoparklardan oluşacak fuar merkezi 400 milyon liraya mal olacak ve 2014 yılında tamamlanacak. Yeni fuar Türkiye'nin ve Avrupa'nın en büyük fuar alanlarından biri olacak.
KEMERALTI'NA ONARIM: İzmir'in ve Ege'nin ticari merkezi, yaşamın en canlı tanığı tarihi Kemeraltı bölgesi. Burası da bir kapalıçarşı olan tarihi Agora merkezinin onarılmasıyla yeniden ayağa kaldırılıyor. Şimdilik Agora'nın etrafındaki binlerce binanın dış cephesi onarıldı ve değiştirildi. Etap etap ilerleyen projenin nihai hedefi ise bütün Kemeraltı semti.
EXPO BÜYÜK İŞ: İzmir için hayati öneme sahip bir proje de İnciraltı'ndaki Kent Ormanı. 2 bin dönümlük alan düzenlendi ve 521 dönümlük alan ağaçlandırıldı. Kilometrelerce uzayan sahil şehridine ise plajlar yapılacak. Kara tarafındaki boş alan ise şimdilik Expo Fuarı'nı bekliyor. 2020 Expo'yu İzmir alırsa büyük iş olacak. Tam olarak İzmir'i dünyaya tanıtacak ve kent milyonlarca turisti ağırlayacak.

Yukarı