Abdurrahman Yıldırım

Reyting kuruluşları için geçti Bor'un pazarı

Geçen hafta itibarıyla dört kredi kuruluşu Türkiye'nin notunu yatırım yapılabilir düzeye çıkardı. Bu anlamda Türkiye en önemli not eşiğini, 1 6 Mayıs'ta Başbakan Erdoğan'ın ABD Başkanı Obama ile görüşmesinin hemen ardından Moody's ile aştı. Üç büyük reyting kuruluşundan ikisinin ülke notunu yatırım yapılabilir düzeye çıkarmasıyla bu süreç tamamlandı. Bir daha artık A seviyesine çıktığımızda benzer bir etkiyle karşılaşabiliriz ki, o da yıllar alır.
Bu anlamda belki konuluşacak ama etkisi çok sınırlı olacak bir kurum kaldı geriye. O da dünyanın en büyük reyting kuruluşu olan S&P'nin kararı. Son yaptığı açıklamalara bakınca not artışına onlar da yakın duruyor gibi. 4 Haziran'da da Türkiye de bir toplantı yapacaklar.
TEMSİLCİ NE DİYOR: Dün S&P Türkiye temsilcisi Zeynep Holmes, CNBC-e'nin sorularını yanıtlarken;
■ Son olarak birkaç ay önce Türkiye'nin notunu artıran S&P'nin arka arkaya not artırımı yapabildiğine,
■ Bu yıl içinde Türkiye nin kredi notunu yeniden gözden geçireceklerine,
■ 4 Haziran'da Türkiye'de bir toplantı düzenleyeceklerine dikkat çekti.
İŞARET DEĞİL: Ama "bunların ifade edilmesinin kesinlikle not artırımı sinyali olarak görülmemesi gerektiğini" de vurgulayan Zeynep Holmes, "Türkiye'nin yatırım notuna ne kadar yakın olduğunu söylemenin zor olduğunu" belirtti. Zor, çünkü not değişikliğine Türkiye dekiler karar vermiyor. Zamanı ve günü geldiğinde not artar.
ÖNEMİ NEDEN AZALDI: Ancak yeni not artışının da yatırım yapılabilir seviyeye çıkılmasının ardından pek önemi kalmadı. S&P'nin kararı önceden gelseydi çok önemliydi ama şimdi zamanı geçti. Not kuruluşlarının açıklayacakları yeni kararların piyasalar, ekonomi ve gündem için önemi bayağı azaldı. Türkiye BBB koridorunda basamaklardan çıkmaya devam etse de, A düzeyine varana kadar fazla bir önemi yok. Çünkü bu not kategorilerinin yaratacağı fazla bir etki yok. Hem kamu oyunda hem de ekonomik açıdan. Reytingde en önemli eşik yatırım yapılabilir seviyenin altına düşmek veya üstüne çıkmaktır. Üste çıktık. Bunun daha üstü A kategorisine çıkmak için de, en az üç ana basamak çıkmak gerekir ki, iyimser koşullarda bile bunun 1 0 yıl alması beklenir. Yani Cumhuriyet'in 100. yılına yetişirse başarı olur.
Bu konuda bize düşen görev de ekonomik performansı korumak ve yatırım yapılabilir kredi seviyesini krizlere kurban etmemek olmalı. Edersek o zaman yeniden S&P'nin de, diğer kredi kuruluşlarının da notları yeniden ve çok daha önem taşır.
ARTIK ŞAŞIRTMAZ: Temsilcinin konuşmasına rağmen kısa vadede veya önümüzdeki günlerde ya da toplantının yapıldığı tarih olan 4 Haziran'da, herhangi bir tarihte S&P notu yatırım yapılabilir düzeye çıkarabilir. Bunu yapsa bile kimse şaşırmaz. Artırmazlarsa da kimse şaşırmaz, hatta önemsemez.
Nasıl olsa not artırım kararlarının en azından son dönem için ekonomiden daha çok siyasi bir karar olduğunu öğrendik. Ekonomik veya objektif kriterler karar için yeterli değil. Bu çerçevede S&P, hemen olmasa da zaman içinde Türkiye'nin notunu yatırım yapılabilir düzeye çıkarmak durumunda kalacak.

SONUÇ: "Geçti bülbül geçti gül, ister ağla ister gül." Türk atasözü

Yukarı