Abdurrahman Yıldırım

Toparlanma için eksik kalan ne?

İstanbul'daki gösteriler nedeniyle önceki gün Borsa yüzde 10.5 oranı ile sert düştü, faiz ve döviz yükseldi. Dün ise borsa düşüşünün yaklaşık yarısını geri aldı, kur ve faiz de yükseldikleri seviyelere veya altına geri döndü. Piyasalar yatıştı gibi.
Bunda birinci gündeki sert düşüşe tepkinin belli bir payı var. Ama bunun yanında Başbakan Vekili sıfatıyla Bülent Arınç'ın Cumhurbaşkanı Abdullah Gül ile görüşmesinin ardından yaptığı açıklamanın da payı var. Derleyici, toparlayıcı, kavrayıcı bir konuşmaydı. Gezi Parkı'nda başlangıçta yapılan eylemleri de meşru buldu ve güvenlik kuvvetlerinin sert müdahalesinden dolayı özür diledi. Ama Gezi Parkı'na Topçu Kışlası'nın yapılmayacağını söylemedi. Konuşmanın eksik kalan tek yanı burası.
Bir de, gerek göstericileri yatıştırması gerekse piyasaları ve ekonomik aktörleri ikna etmesi açısından, bu konuşmayı yapması gereken Başbakan'ın kendisiydi. Arınç'ın konuşması Başbakan'ın üslubunda ve tavrında bir değişiklik olup olmadığı konusunda ipucu vermiyor. Başbakan da "Bana bir mesaj veremediler" diyor. Başbakan Erdoğan'ın yurda döndüğünde aynı söylemini sürdürmesi veya bir başka konuda tartışma çıkarması da mümkündür. Bu olasılıkları hesaba katan piyasalarda, gerginliğin tekrar çıkabileceği ihtimaliyle dünkü toparlanmayı eksik bıraktı. Kaybın yarısının veya yüzde 5'inin geriye alınması, diğer yarısının kalması bundan.
Tabii kaybın bir kısmını da dış piyasalardaki bozulmanın sürmesine bağlamak lazım.
Bir de bu olay yatışsa bile, belli bir tortusu kalacak. Siyasi istikrarsızlık ihtimali belli bir süre Demokles'in kılıcı gibi piyasaların ve ekonominin başında asılı duracak.

SONUÇ: "Gece neye gebeyse onu doğurur." Mevlânâ

Yukarı