Advertisement

Bugün yılın ilk çeyrek büyümesi açıklanacak. Rakamın 2012'nin son çeyreğindeki yüzde 1.6'nın üstünde ve bu yılki hedef büyüme olan yüzde 4.0'ün de altında çıkacağı bekleniyor.
Bunun en güçlü göstergesi de ilk çeyrekteki sanayi üretiminin yüzde 2.5 artması. Büyümenin de bu rakamın etrafında şekillenmesi beklenir. Üretim buysa bunun taşıması, ticareti, ithalatı ve ihracatı ile benzer etkileri yaratması mümkün. Bu da gerçekleşen ve açıklanan son büyüme rakamı ile yıllık hedefin ortalarında bir yerde. Bu açıdan ılımlı.
İlk çeyrek rakamı geçmiş döneme ait olmasına rağmen sonraki çeyrekleri ve yıllık ortalamayı etkilemesi açısından önemli. Bu açıdan ılımlı olması olumludur. Eğer sonraki çeyreklerde daha güçlü büyüme söz konusu olacaksa yıllık bazda hedef büyümeyi tutturma mümkün olabilir.
NİSAN-MAYIS İYİYDİ: Nisan ayı yılın ikinci çeyreğinin başlangıç ayı. Otomobil satışları, iç talep canlanması, inşaattaki canlanma umut vericiydi. Buna karşılık ihracatın giderek yavaşlaması, sanayide kapasite kullanımının yatay seyretmesi de umut kırıcıydı. Dün nisan ayı sanayi üretimi rakamları açıklandı. Bu yönden aydınlatıcı oldu. Yılın üç aylık yüzde 2.5 sanayi üretimi artışına karşılık nisan ayında yüzde 4.6'lık bir artışa çıkıldı. Mayıs ayında da hem üretime hem tüketime yönelik gerçekleşmeler kısmi canlanmanın sürdüğüne işaret ediyor. Haziran ayı ise malum Gezi Parkı eylemlerinin gölgesinde geçiyor. Siyaset artık daha baskın. Ekonomik faaliyetler, üretim, tüketim ikinci planda. Nisan ve mayıstaki canlanma muhtemelen haziranda sürmeyebilir. Ancak iki ayın yüksek gerçekleşmesi ile ortalama bazda ikinci çeyrek büyümesi birinci çeyreğin üzerinde gerçekleşebilir ve daha hızlanabilir. Bu da bizi birinci çeyrekte ılımlı, ikinci çeyrekte daha güçlü bir büyümeye doğru götürür.
SONRASI SİYASETE BAĞLI: Bundan sonra ne olacağını ise daha çok siyasetin önündeki yol haritası belirleyecek gibi görünüyor. Haziran ayı ile kendimizi bir anda seçim atmosferinde bulduk. İktidar partisinin siyasi yol haritasının ne olacağı aynı zamanda ekonominin yol haritasını da belirleyecek. Ama ne olursa olsun bu yıl geçen yıldan daha fazla büyüyeceğiz. 2011 yılının son çeyreğinde durgunlaşan iç tüketimin bir yıllık daralmasının ardından geçen yılın kasım ayından beri yeniden canlanmaya döndüğünü görüyoruz. Şu anda frene basılsa bile, etkisi altı ay sonra çıkar ortaya. O zamana kadar da 2013 yılını kurtaracak büyüme gerçekleşir. Ancak böyle bir karar ve niyet de yok. Siyasi gerginliğin reel ekonomiye etkisi ise aylarca sürmesi halinde daha çok beklentiler ve cari açık kanalıyla olmaya aday. Eğer gerginlik geçiciyse etkisi de finansal piyasalarla sınırlı kalabilir.

SONUÇ: "Hayatımızyaptığımız tercihlerin toplamıdır." Dr. W. Dwyer

Kapat