Abdurrahman Yıldırım

Asıl etki sıcak paradan

Giresun'da konuşan Merkez Bankası Başkanı Erdem Başçı'nın açıklamaları piyasalardaki son gelişmeleri netleştirdi.
■ Mayıs başından itibaren Türkiye'den 8 milyar dolarlık çıkış gerçekleşti. Bunun önemli kısmı para piyasalarından oldu. Swap dediğimiz işlemlerden ve son günlerde de bir miktar tahvil piyasasından çıktı. Kur ve faizdeki artışın üçte ikisi küresel etkilerden, kalanı iç etkilerden kaynaklandı.
■ Esas risk kur ve faizin aynı anda yükselmesidir. Bu da küresel panik anlarında oluyor; merkez bankalarının görevi paniği önlemektir. Kurlarda yüzde 10'luk hareket enflasyona 1 -1.5 puan katkı yapıyor ve 12 ayda kendini gösteriyor.
■ Faiz lobisi tartışmalarıyla ilgili olarak: Her ülkede, her yerde faizlerin ve dövizin inmesini ve çıkmasını isteyenler olur.
■ Gelecek hafta FED toplantısı sonrasında TL üzerindeki oynaklık düşecektir. Bu satış dalgası geçtiğinde ve panik yatıştığında Türk tahvillerinin cazibesi artacak.
■ Yüzde sıfıra yakın seyreden reel faiz oranları Türkiye tarihinde bir ilktir. Bunun da nedeni enflasyonun düşeceğine olan güvendir.
Merkez Bankası Başkanı Erdem Başçı'nın açıklamaları gösteriyor ki, son haftalarda bozulan finansal piyasaların asıl sorunu küresel piyasalardaki gerginliktir. Yukarıda yer alan grafik bu durumu gayet iyi açıklıyor. Bloomberg tarafından hazırlanan grafikte en dip nokta 2012 Mayıs sonuna ait. Zaten bizim piyasalar en dibi 25 Mayıs 2012'de gördü. Küresel sermaye hareketleri artınca oradan başlayan canlanma bu yılın 22 Mayıs'ına kadar sürdü. Mayıstan bu yana 8 milyar dolarla Türkiye'den hatırı sayılır bir para çıktı. Yatırım yapılabilir düzeye yükseldiğimiz bir ayda sıcak paranın çıkış nedeni bizzat notun kendisi. Çünkü gelişmekte olan piyasalardan genel bir çıkış yaşanırken Türkiye'nin kredi notunun artması kârrealizasyonu ihtiyacını artırdı. Üzerine bir de Taksim Gezi Parkı gösterileri geldi.
Olayların yatışması ile iç etkilerin devreden çıkması beklenir. Dış etki konusunda da ilk eşik gelecek haftaki Fed toplantısı gibi görünüyor.

SONUÇ: "Dalgalar, en çok yaladığı duvarları yıkarlar." Henri Montgerlant  

Yukarı