Abdurrahman Yıldırım

Kaderin cilvesine bak

Merkez Bankası bu ayı faiz değiştirmeyerek geçirdi. İnisiyatifini faizleri düşürme yönünde kullanan ve bunu açıkladığı son Para Politikası Kurulu (PPK) metinlerine koyan Merkez Bankası dünkü toplantısında bu ifadeyi de çıkardı. Temel neden sermaye çıkışları. Sermaye çıkışlarına paralel olarak Merkez Bankası da yeniden esnek tutumuna geri dönmeyi ve gelişmeleri izlemeyi yeğledi.
MERKEZ NE DEDİ: PPK'nın dünkü metninde şöyle denildi: "Yakın dönemde küresel düzeyde para politikalarına ilişkin artan belirsizlik nedeniyle sermaye akımlarında zayıflama gözlenmiştir.
Öte yandan kredi artış oranları referans değerin üzerinde seyretmeye devam etmektedir.
Bu çerçevede, iç talep ve kredilerdeki artışlar ile döviz kuru hareketlerinin fiyatlama davranışları üzerindeki etkileri yakından izlenmektedir.
Küresel ekonomiye dair belirsizliklerin ve sermaye akımlarındaki oynaklığın sürmesi nedeniyle para politikasında her iki yönde de esnekliğin korunmasının uygun olacağı belirtilmiştir. Bu doğrultuda Merkez Bankası tarafından sağlanan Türk lirası likiditesinin kompozisyonunda gereken ayarlamalar yapılacaktır."
Sermaye akımlarına ilişkin yorumun değişmesiyle son iki ayki notta yer alan "finansal istikrara dair risklerin dengelenmesi amacıyla, mevcut konjonktürde bir yandan faiz oranlarının düşük tutulmasının diğer yandan döviz rezervlerini artırıcı yönde makro ihtiyati tedbirlere devam edilmesinin yerinde olacağı" ifadesi bu nottan çıkarıldı.
TCMB DEĞİL FED: Bizim Merkez Bankası sermaye çıkışları nedeniyle faiz kararını pas geçerken ve bekleyip izlemeyi tercih ederken, sermaye akımlarını asıl ABD Merkez Bankası'nın alabileceği karar tetikliyor. Yani bizim finansal piyasaların kaderini, bizim değil ABD Merkez Bankası'nın alacağı karar belirliyor. Bu da küreselleşmenin ve sermaye hareketlerini serbestleştirmenin bir sonucu. Bir yerde kaderin cilvesi işte.
YATIŞMA OLUR MU? 22 Mayısta Başkan Ben Bernanke'nin açıklamalarıyla başlayan gelişmekte olan ülkelerden sermaye çıkışının yine FED'in ve Bernanke'nin bugünkü açıklamalarıyla yön bulması bekleniyor. Çıkışın devam edip etmeyeceği yapılacak açıklamanın içeriğine bağlı. TCMB Başkanı Erdem Başçı, FED'in bu toplantısıyla yatışma bekliyor. Küresel piyasalarda da biraz sert fiyatlamaların yapıldığı kabul görüyor. Ama bu fiyatlamanın içinde kâr realizasyonu ve yaz dönemi satışlarını da eklemek gerekiyor.
3 YIL ÖNCEKİ SÖZ: Bernanke bugün sürpriz de yapabilir. Nasıl 22 Mayıs'ta yaptı, bu kez de tersini yapabilir. Kaldı ki, Bernanke para musluğunu kısacağını ilk kez mayısta söylemedi. Daha önce de bu tür açıklamalar yaptı. Hatta 3.5 yıl öncesinde 28 Şubat 2010'da "Bir noktadan sonra bol para politikasına son vermek durumunda kalacağız" demişti. Arada iki parasal genişleme daha yapıldı. Ancak şimdi ABD ekonomisi daha farklı bir durumda. Para musluğunun kısılması için ortam daha uygun ve yapılan açıklamaların etkili olması da bundan.

SONUÇ: "Kazanan oyunu değiştirmeyin. Kaybedeni değiştirin." Bill Tilden

Yukarı