Abdurrahman Yıldırım

Bu yıl getiride istikrar sadece dövizde kaldı

Temmuz ayı enflasyonu Merkez Bankası'nın beklediğinin bir kademe altında çıktı. Aylık yüzde 0.31'lik enflasyonu asıl akaryakıt zamları ve onun ulaştırmaya etkisi tetiklemiş. Gıda fiyatlarının haziran ayındaki ani sıçraması nispeten geri çekilmiş. Bu iyi bir gelişme. Haziran ayında kurda meydana gelen yüzde 7'lik artışın enflasyona geçişkenliği şimdilik düşük gibi. Temmuz enflasyonu ile birlikte yıllık enflasyon yüzde 8.88'e ulaştı. TCMB Başkanı Erdem Başçı 30 Temmuz'daki Enflasyon Raporu sunumunda yıllık enflasyonun yüzde 9'a çıkmasını ve ardından düşüşe geçeceğini tahmin ettiğini açıklamıştı. Beklentiler, aradan geçen zaman içinde yapılan açıklamaya göre oluştu ve gerçekleşme daha düşük çıktığı için de, dün piyasalar pozitif etkilendi. Faiz oranı yüzde 8.60'a kadar indi.
Ağustos ayı ile birlikte enflasyonda baz etkisinden dolayı yeniden düşüş başlayabilir. Çünkü enflasyon rakamları geçen yılın ağustos ayında yüzde 0.56, eylül ayında yüzde 1.03 ve ekimde yüzde 1.96 gibi yüksek oranlarda artmıştı. Bu rakamlardan daha düşük çıkacak her ay verisi, enflasyonu geriletecek. Rakamların böyle çıkma ihtimali de mevcut koşullarda yüksek. Merkez Bankası'nın yıl sonu tahmin ortalaması olan yüzde 6.2'ye ulaşılır mı, kuşkulu. En azından enflasyonun artmayacağı, hatta kısmen gerileyeceği bir döneme girdik. Eğer kasım ve aralık ayında da kamu fiyat ayarlamaları makul düzeylerde tutturulabilirse gelecek yılın ilk aylarında baz etkisi yeniden devreye girecek.
Yani üç aylık avantajlı dönemi uzatmak ve gelecek yılın ilk yarısına taşımak mümkün. Bunun için kurun seviyesi ve kamu mallarına yapılacak zamlar belirleyici olacak.
Finansal yatırım araçlarının getirilerini 7 aylık enflasyondan arındırdığımızda geriye pek bir şey kalmıyor. Sorun sadece enflasyonda değil, yatırım araçlarının nominal getirileri de bu yıl çok düşük veya negatif. Yani tasarruf sahipleri veya finansal yatırımcılar için çok kesat bir yıl. 7 aylık dönemde bu yıl ayakta kalan tek yatırım aracı döviz. Onun da sepet bazında yüzde 3'lük reel getirisi var. Bunun dışındaki bütün yatırım araçlarının getirisi reel anlamda negatif. Faizlerin yükselişe geçmesi yatırım fonlarının da gidişini bozmuş. Yılın 7 ayında en yüksek kayıp ise yüzde 20 ile bankacılık hisselerinde gerçekleşti. Yılın geri kalan aylarında da tablo pek değişmeyebilir.

SONUÇ: "Başarının yüzde 99'u, başarısızlıktır." Soichiro Honda

Yukarı