Abdurrahman Yıldırım

Kapanan para musluğu açılan Avrupa kapısı

22 Mayıs'ta FED Başkanı Bernanke'nin parasal genişlemeyi azaltma ve sonlandırma açıklaması gelişmekte olan piyasalardan ve Türkiye'den sermaye çıkışına yol açtı. Borsa sert düştü, faiz sert yükseldi, TL ise değer kaybetti. Bu kayıp sepet kur bazında yüzde 7 civarında oldu.
İhracatta artış neredeyse durmuşken temmuzda yüzde 17.3 sıçramasını daha çok kura bağlamıştık.
Ancak temmuz ayı ihracatında olduğu gibi, son aylarda Avrupa bölgesine yönelik ihracatın diğer bölgelerden daha fazla arttığı dikkati çekiyordu. Nitekim yılın ilk yarısında genel ihracat yüzde 1.3, AB ülkeleri ihracatı yüzde 3.8 arttı. Önceki yıllardaki tablo tersine döndü. AB ekonomisinin durgunluğa veya resesyona girdiği yıllarda Türkiye'nin bu bölgeye ihracatı zayıflarken, bu yılın ilk yarısında güçlendi ve payı da geçen yıla göre 1 puan artışla yüzde 40.6'ya yükseldi.
RESESYONDAN ÇIKIŞ: Avrupa'nın Türkiye ihracatında artan payını, dün açıklanan yılın ikinci çeyreğine ait AB büyüme rakamları da doğruladı. Eurostat verilerine göre AB ülkeleri ikinci çeyrekte yüzde 0.3 büyüdü. Bu pozitif büyüme, 2011'den beri 6 çeyrek süren resesyonu, yani ekonomide gerilemeyi de sonra erdirdi. AB tarihinde ilk büyük resesyon 1.5 yılla sınırlandırılmış oldu. Tarihsel diyoruz ama AB tarihi çok da geriye gitmiyor.
Büyümede tek çeyreklik dönemin artıya geçmesiyle AB resesyondan çıkmış oluyor. ABD'deki ardı ardına iki çeyrek artı büyüme ve yetkili bir ekonomik kurum tarafından resesyonun bittiğinin onaylanarak açıklanması şartı, AB'de yok. Çeyrekten çeyreğe negatiften pozitif büyümeye geçiş resesyondan çıkış için yeterli görülüyor.
Üstelik Türkiye'nin en büyük ihracat pazarı olan Almanya, AB'nin büyümesinin de motoru. Almanya'nın yüzde 0.7, Fransa'nın yüzde 0.5 büyümesi toplamda AB'nin ortalamasını yukarı çekti.
DEVAMI GELİR Mİ: AB'de resesyondan çıkış oldu ama büyüme de çok cılız. Epey daha geliştirilmesi, güçlendirilmesi gerekir ki, güvenilir bir büyüme ortaya çıksın. Eylül ayında yapılacak Almanya seçimlerinin ardından yapısal önlemler ne ölçüde gündeme gelebilirse büyümenin hızlanması o ölçüde olabilir.
IMF, AB bölgesi için bu yılın son çeyreğinde yüzde 0.3 ve 2014 yılında yüzde 0.9 büyüme tahmin ediyor. 2013'ün ikinci çeyreğinde başlayan yüzde 0.3'lük artışın da gelecek yıl yüzde 1'lik büyümeye ulaşması makul bir senaryo gibi geliyor. Avrupa 12 trilyon dolarla dünyanın ikinci büyük ekonomisi ve Türkiye'nin en büyük ekonomik ortağı.
TÜRKİYE'NİN PAYI: Yukarıda verdiğimiz rakamlardan anlaşılıyor ki, AB ekonomisindeki çok cılız da olsa böyle bir canlanmadan Türkiye de payını almış ve alacak gibi gözüküyor.
Nasıl ki, ABD para musluğunu kapatırken en çok etkilenecek ülkelerden biriyiz, AB'nin resesyondan çıkmasıyla açılacak fırsat penceresinden en çok yararlanacak ülke Türkiye olabilir. Bu sırada tam da
ilaç gibi gelir.

SONUÇ: "Bir gözün ağlarsa bir gözün gülsün." Türk atasözü

Yukarı