Abdurrahman Yıldırım

Bir de FED etkisi olmasa, büyüme uçup gider miydi?

Önceki gün açıklanan sanayi üretimi yüzde 5.77 artışla beklenenden yüksek çıktı. Dün de yılın ikinci çeyreğine ait milli gelir verileri tahminleri bir hayli aşarak yüzde 4.4'e yükseldi. Yılın ilk yarısındaki büyüme de yüzde 3.7'ye ulaştı. Böylece yıllık hedef olan yüzde 4'ü yakalamaya ramak kaldı. Üçüncü çeyrek büyümesinin artma ihtimali var. Açıklanan bazı veriler ikinci çeyreğin devamı gibi. Kur ve faiz artışına, dalgalı piyasalara, siyasi gerginlik ve Suriye etkisine rağmen böyle oldu. Şimdi yıllık hedefi yakalamada son çeyrek belirleyici olacak. İyi gelecek üçüncü çeyreğin ardından hedefin tutması son çeyreğin yüzde 4'ü bulmasına bağlı.

4. ÇEYREĞİN ÖNEMİ: Bunun ihtimali var mı? Son çeyrekten henüz 10 günü geride bıraktık. Piyasalar toparlanıyor. Suriye'ye askeri müdahale gündemden düşüyor. FED'in kararı da piyasaları sarsmazsa düzelmenin devamı gelebilir. Bu durumda Türkiye'den sıcak para kaçışı azalabilir, kurda ve faizde belli bir istikrar sağlanabilir. Beraberinde beklentilerde bozulma durabilir. Bu da tüketimin devamını getirebilir. Yeter ki seçim takvimi yaklaşırken iç siyaset iyice gerilmesin.

3.ÇEYREKTE SÜRER: Büyümenin alt kalemleri ise ikinci çeyrekteki momentumun üçüncü çeyrekte de
süreceğine işaret ediyor.
■ Büyümeye en fazla katkı yapan kalem stok artışı. Bir süredir bu kalem negatif etki yapıyordu, pozitif ve büyümeye en büyük katkıyı yapmaya başladı. Stok değişimleri genelde bir çeyrekten diğerine tersine dönmüyor. En azından birkaç çeyrek sürüyor. Sanayi üretiminin temmuzda yüzde 5.77'ye çıktığını hatırlatalım.
■ İkinci çeyrekte büyümeye en büyük katkıyı yapan inşaat sektöründe üçüncü çeyrekte bir kötüleşme yaşamadık. Mevcut inşaatların tamamlanması bile sektörün büyümeye katkısını sürdürebilir.
■ Kamu harcamaları yıla çok hızlı başladı. İkinci çeyrekte hız kesmekle yüksek seyrini sürdürüyor. Seçim arifesinde bulunmamız, ilkinin yerel seçim olması ve bütçenin şimdiye kadar bozulmaması,
kamu harcamalarını sürdürülebilir kılıyor. Özellikle yerel yönetimlerin altyapı yatırımları devam ediyor.
■ Canlanmakta olan Avrupa pazarının ihracat kanalıyla pozitif etkisini üçüncü çeyrekte hissedeceğiz. Gerçekleştirilen ihracat rakamları, kapasite kullanımları bize bunu söylüyor.
■ İç talep 2012'de daralmasından sonra bu yılın ilk çeyreğinde canlandı, ikinci çeyrekte canlanma daha arttı. Üçüncü çeyrekte de aşağı yukarı sürdü.
■ Turizm iyi bir yıl yaşıyor. Büyümeye katkısını üçüncü çeyrekte de sürdürecek. Hatta iyiye gidişin duyumları hâlâ geliyor.
Son 2 günde açıklanan veriler, yıllık büyüme tahminlerini yüzde 3'ten yüzde 4 civarına çıkartdı. Ya bir de FED etkisi olmasaydı yüksek büyüme yıllarına bir yenisini daha ekleyemebilirdik.

SONUÇ: "İlk görünüş çok kişiyi aldatır." Ovidius

Yukarı