Advertisement
Abdurrahman Yıldırım

Dünyadaki 300 bin Bloomberg kullanıcısına piyasaların geleceği soruldu 'Bono sat, hisse ve dolar al'

Finansal piyasalara yayın yapan Bloomberg Ajansı'nın üç ayda bir yaptığı Global Anket yayımlandı. Bloomberg'in 900 çalışanı yanında dünya üzerinde Bloomberg terminali kullanan 300 binden fazla katılımcının yanıtladığı anket, finansal piyasaların olası risklerini ve fırsatlarını kapsıyor. Finansal tecrübesi yüksek piyasa profesyonelleriyle yapılan anket, FED'in parasal genişlemeden çıkışı başlatacağı bir dönemde yatırımın adresi olarak ABD, AB, İngiltere'yi, araç olarak da hisse senedi, dolar ve gayrimenkulu gösteriyor. Küresel çapta faizin yükseleceği tahmin edildiğinden, başta ABD, AB ve Japonya hazine tahvilleri olmak üzere borçlanma senetlerinden kaçış öngörülürken, Çin küresel ekonominin en büyük riski gibi kabul ediliyor. Anketten çıkan önemli sonuçlar şöyle özetlenebilir:
■ Global ekonomi için en büyük risk yüzde 32 ile Çin'in ekonomik yavaşlaması, yüzde 26 ile ABD'nin mali konularda çıkmaza girmesi ve yüzde 17 ile Avrupa borç krizi. Suriye'de savaş riski yüzde 8 ile beşinci sırada yer alıyor.
■ Çin ekonomisinin bozulmakta olduğunu düşünenler yüzde 32 ile en yüksek grubu oluşturuyor.
■ Gelecek yıl yatırım açısından en cazip ülke yüzde 51 ile açık ara ABD kabul ediliyor. Bunu yüzde 34 ile AB ve 26 ile Japonya izliyor. Çin yüzde 14 ile dördüncü sırada yer alıyor. Geçmiş anketlerle karşılaştırıldığında Çin geri düştü, AB ve Japonya öne çıktı.
■ En kötü yatırım seçeneği Hindistan, Brezilya, Rusya ve Çin olarak sıralandı.
■ Liderler arasında yatırım fırsatlarını etkileme açısından Japonya Başbakanı Abe ve Almanya Başbakanı Merkel başta geliyor.
■ En iyi yatırım fırsatı yüzde 52 ile hisse senetlerinde, en kötüsünün ise yüzde 48 ile devlet borçlanma senetlerinde olacağı öngörülüyor. En iyi yatırımda hisse senedini ABD doları ve gayrimenkul izliyor.
■ Gelişmekte olan piyasalardan ise o kadar da umut kesilmiş değil. Bu piyasalarda hisse senedi riskini artırırım diyenlerin oranı yüzde 27.
■ Ankete katılanlar FED başkanlığı için Summers'a yüzde 40, Yellen'e yüzde 33 şans tanıdı. Summers'ın olası başkanlığı döneminde mevcut başkan Bernanke'den farklı politikalar uygulamasına yüzde 35 olasılık verildi.

 

Merkez Bankası yarın ne karar alabilir?

FED'in aylarca fiyatlanan parasal genişlemeden ilk çıkışı başlatacağı haftaya girdik. Oynaklık piyasaları bekler. FED'den bir gün önce bizim Merkez Bankası'nın toplantısı yapılacak. Merkez Bankası Başkanı Erdem Başçı 27 Ağustos'ta yaptığı açıklamada "Faizleri artırmayacağım, yıl sonu dolar kuru da1.92'nin de altında çıkarsa şaşırmayın" demişti. Ekonomiden sorumlu Başbakan Yardımcısı Ali Babacan "Normal zamanda yapılmaması gerekeni Merkez Bankası yaptı ve kurla ilgili yıl sonu için bir seviye söyledi. O gün için piyasalara yön vermek, bir ışık göstermek gerekiyordu" diyerek Erdem Başçı'yı destekledi. Ama 1.92'lik dolar seviyesinin arkasında olup olmadığını söylemedi.
Erdem Başçı da, ne olacak da 1.92'ye ineceğini şimdiye kadar açıklamadığı için, dolar 2 seviyesinin altına inmekte zorlanıyor. Yoksa risk alma iştahının yeniden parladığı bugünlerde dolar kurunun düşeceğine inanılsa piyasalar hücum eder, değil yıl sonu şimdiden o seviyeye inilebilirdi.
Faizi artırmayacağını belirten bir Merkez Bankası'nın yarınki Para Politikası Kurulu'ndan da pek değişiklik beklenmemeli. Çünkü Merkez Bankası'nın faizi artırmaması yanında rezerv kaybetmeyi de istemeyeceğini varsayıyoruz. Mayıs, haziran ve temmuz aylarında cari açığın 10 milyar dolarını finanse eden Merkez Bankası'ndan kur düzeyi için rezerv kaybetmesini beklemek doğru değil.

SONUÇ: "Herkes gemisini nasıl kurtaracağını kendi düşünmeli." Goethe

Yukarı