Advertisement
Abdurrahman Yıldırım

Faizde rekor düşüş konutta rekor artış

Dün açıklanan üçüncü çeyrek konut satışları bu sektördeki canlanmayı net bir şekilde ortaya koyuyor. Bu yılın ilk üç çeyreğinde satılan konutların sayısı 862 bin ile tüm zamanların en yükseğine çıktı. Son çeyrekte 1 38 bin satış daha yapılırsa bu yıl 1 milyon sayısı geçilecek. Yukarıda geçmiş yıllara ait konut satışları yer alıyor. Şimdiye kadar en yüksek satış 708 bin ile 2011'de gerçekleşmiş. 2012 toplam satışı 701.6 bin adet. 1 milyonu aşan satış rakamına ulaşıldığında yıllık artış yüzde 50'yi bulacak. Bu da konut sektöründe bir başka rekoru ifade ediyor. Konut fiyatlarında yeni ve ikinci el olarak ortalama yıllık yüzde 11 artış var. Konut üretimi de artıyor, satışları yüzde 50 artıyor. Bu rakamlara ulaşılmasının birçok nedeni var.
■ Konut edinmede yapısal nedenler varlığını koruyor. Hızlı nüfus artışı, hızlı kentleşme, evlenenlerin sayısındaki artış, depreme dayanıklılık, daha kaliteli yaşam ihtiyacı yapısal nedenlerden.
■ Ama aynı zamanda artan istihdam ve kişi başına gelirin 10 bin doların üzerine çıkması da, konut edinme olanağını artırıyor.
■ Yine son küresel krizde tasarruf sahiplerinin ilk kez kazançlı çıkması, kriz sonrası dönemde konut edinme eğilimini artırdı. Küresel krize hanehalkı döviz tasarruflarını artırarak girdi. Bu nedenle kur artışından yararlandı, altın fiyatlarının artışından yararlandı, faiz düşüşünden yararlandı.
■ Küresel kriz ve sonrasında faiz oranlarının tarihi en düşük düzeylerine inmesi de konuta talebi çok etkiledi. Bankaların kullandırdığı konut kredi faizlerinin ortalama yıllık faizi mayıs ayında yüzde 8.29'a kadar indi. Aylık yüzde 0.69 faiz rekor düşük faiz kredi kullanarak konut edinmeyi artırdı. 2013 yılının ilk üç çeyreğinde konutların yüzde 42'si konut kredisi ile alındı. Bu oran 2012'de yüzde 38 idi. 9 aylık ipotekli konut satışlarının sayısı 361 bin, rakam geçen yılın tümünde satılan 270 bin konutun 92 bin üzerinde.
■ Son 6 yılda satılan konutlar, toplam nüfusun yüzde 19'unu kapsıyor. Bu oldukça yüksek bir oran ve
bu konutların büyük kısmı yeni ve depreme dayanıklıysa çok da iyi bir şans.
■ Nüfusa oranla en hızlı konut edinme oranı Ankara'da. Ankaralıların yüzde 34.7'si son 6 yılda satın aldığı yeni veya ikinci el konutlarda oturuyor. İstanbul'da bu oran yüzde 23.6. Yani son 6 yılda satın alınmış konutlarda oturanların ilin nüfusuna oranı dörtte bir. Eğer bu konutlar sağlamsa en azından İstanbulluların dörtte biri güvende sayılabilir.
■ Türkiye'de son altı yılda satılan konut sayısı 3 milyon 861.4 bin. Hanehalkı büyüklüğü ortalama 3.7 kişi. Bu da toplam nüfusun yüzde 19'unun son altı yılda satın alınan konutlarda oturduğu anlamına geliyor.

SONUÇ: "Evin kıymeti ancak akşam olunca anlaşılır." Goethe

 

Yukarı