Abdurrahman Yıldırım

Ha aralık, ha mart ne fark eder

Önceki hafta açıklanan ekonomik veriler ABD Merkez Bankası'nın parasal genişlemeyi azaltmaya başlama tarihini öne çekici ve aralık ayı ihtimalini güçlendirici yöndeydi. ABD'nin hem üçüncü çeyrek büyümesi yüzde 2.8, hem ekim ayı tarım dışı istihdamı 204 bin ile tahminlerin bir hayli üzerinde gelmişti. Bu nedenle de geçen hafta FED'in müstakbel başkanı olan Janet Yellenin Senato'da yapacağı konuşma parasal genişlemeden çıkış programının başlatılmasında kritik bir fikir verebilirdi. Yellen kendisinden beklenenden daha piyasa dostu bir konuşma yaptı. Bunun ardından 16-17 Aralık FOMC toplantısında da FED'in parasal genişlemeye devam edeceği ihtimali güçlendi. Piyasalar kaybettiği momentumu yeniden kazandı. Nitekim dün de küresel piyasalar haftaya iyi başladı. ABD
Borsaları tarihi rekorlarına ulaştı.
ARALIK MI MART MI: Şimdi duruma bir bakalım. Diyelim ki FED aralığı pas geçti. 29-30 Ocak'taki FOMC toplantısı ise şimdiki başkan Ben Bernanke'nin son toplantısı. Basın toplantısı da yok. Kararın bu toplantıda verilmesi ihtimali düşüyor. Bütün bunlara rağmen bir karar alınırsa da, Barnanke'nin başlattığı parasal genişlemenin yine kendisi döneminde sonlandırıldığı gibi, zorlama bir neden bulunacak. Normalde parasal genişleme programından çıkışın 19-20 Mart toplantısında alınması bekleniyor.
HANGİ TARİH HAYIRLI: Peki bu kararın aralıkta alınması ile martta alınması arasında piyasalar açısından belirleyici bir önemi var mı?
■ Paranın genişlemesinin azaltılmaya başlanması 3 ay daha gecikiyor. Ha üç ay önce ha üç ay sonra, pek fark etmez. Etmezse piyasaların parasal genişleden çıkışın daha geç başlatılmasına daha yüksek prim vermesinin nedeni ne?
■ Bunun nedeni arada geçecek zamanda tersi bir gelişme olması ve mart ayını daha ileriye öteleme ihtimalinin bulunması olabilir. İşte bu öteleme yönünde beklenti mesela ocak ayında veya yılın ilk haftalarında oluşturulabilirse, piyasalarda bir yılbaşı rallisi bile yaşanabilir. Gelecek yılın kârı sene başında yapılır, sonra üzerine yatılır, gelişmelere bakılır.
■ Bu ihtimalin dışında ha aralıkta olmuş ha martta olmuş piyasalar için pek fark etmez. Hatta aralıkta olması daha hayırlı gibi. Çünkü piyasaların başında Demoklesin kılıcı gibi asılı duran bu olumsuz beklenti gündemden düşer. Rahatlama olur. Piyasalar yeni yıla en azından bir önemli belirsizliği bertaraf etmiş olarak girerler. Hatta yeni yılla birlikte yeni pozisyon almalar ve risk iştahında artış bile
olabilir.
■ Tahvil alım tutarının aralıkta indirilmediğini ve bu işin 19 Mart'a bırakıldığını düşünelim. Bu tarihe elinde malla girmek istemeyen, mümkün olduğunca likitte kalmak isteyenler olacaktır.
Bunlar satışlarını ne zaman yapar? Eğer yeni yılın ilk iki ayı pozitif geçecekse o zaman yapabilirler veya satışlarını şimdiden başlayarak zamana yayabilirler. Ama elini çabuk tutanlar da olacaktır. Bu da
satışları 2013'e çeker.
■ Çünkü yeni yılın hemen başında bir büyük belirsizlik eşiği olduğundan, yeni pozisyonlar alınmaz ve risk iştahı artmaz. Önce eşiğin atlatılması beklenir, sonra koşullar uygunsa yeni pozisyonlar alınır.
Bütün bunlardan dolayı parasal genişleme olacaksa bu aralıkta başlatılması daha hayırlı olur. Yok gelecek yılın mart ayına kalacaksa bunun piyasalara pek bir yararı dokunmaz, hatta hayırsız olur.

SONUÇ: "Zaman kılıç gibidir. Sen onu kesmezsen, o seni keser." Arap atasözü

Yukarı