Abdurrahman Yıldırım

FED piyasaları bozmaz mı?

Merkez Bankası dünkü Para Politikası Kurulu'nda resmi bir faiz değişikliği yapılmadı ama faizi bir kademe daha yukarı çekecek adımlar atıldı. Yüzde 7.75, yüzde 6.75 ve yüzde 4.5 olarak tanımlanan üç ayrı politika faizine dokunmayan Merkez Bankası piyasa yapıcı bankalara verdiği likiditeyi kısarak ortalama fonlama maliyetini yükseltti. Para Politikası Kurulu özetinde "önümüzdeki dönemde bankalararası piyasada oluşan faizlerin yüzde 7.75 düzeyine yakın, ağırlıklı ortalama fonlama maliyetinin ise yüzde 6.75 ve üzerinde oluşmasının sağlanacağı" belirtildi. Bu amaçla yüzde 6.75'ten verilen para 23.5 milyardan 6.5 milyar liraya azaltıldı. Bu da toplam fonlamanın yaklaşık üçte birine denk geliyor. Bu miktarda para yüzde 6.75 yerine yüzde 7.75 ten fonlanacak. Böylece fonlama toplamının üçte birinin maliyeti 1 puan kadar artacak. Bu da toplam fonlama faizlerini 1 puanın üçte biri kadar yani yüzde 0.33 düzeyinde yukarı çekici etki yaptı.
■ Nitekim dün ikinci el piyasada Hazine gösterge faizi yüzde 8.74'ten yüzde 9.52'ye kadar yükseldi ve geri geldi. Faiz oranlarındaki artışın ilk başta 0.33'ü de geride bırakmasında ise yurtiçi siyasi gelişmelerin etkisi olsa gerek. 1 0 yıllık Hazine faizi de yüzde 9.27 den yüzde 9.68'e kadar tırmandı ve günü hafif gevşemeyle tamamladı.
■ Döviz piyasasında ise sepet kur yaklaşık 1 kuruş artışla 2.42'ye çıktı ve en yüksek günlerinden birini yaşadı.
■ Borsa ise olaylara ve gelişmelere verdiği tepkide en öne çıkan piyasaydı. Hatta ABD piyasaları açılana kadar yüzde 3-3.5 civarında olan kayıp daha sonra yüzde 5.5 e kadar vardı. Bu da ABD piyasalarının güne başlamasıyla Türkiye'de satışların arttığına yorumlanabilir.
Borsanın sert tepki vermesinde söz konusu soruşturma ve operasyonda bizzat borsada işlem gören şirketlerin adının geçmesi etkili. Hatta bu hisselerde düşüş oranı yüzde 15 lere dayandı. Ama Borsa İstanbul'un geçmişteki kritik olaylarda önden koşma alışkanlığının veya refleksinin olması da, dünkü tepkinin boyutunu büyüttüğünü eklemek gerek.
Bunda da borsadaki hisse senetlerinin yaklaşık üçte ikisinin yabancıların elinde olması önemli bir rol oynuyor. Geriye kalan üçte birlik bölümünün yaklaşık yarısı yerli bireysel yatırımcıların elinde bulunuyor. Dolayısıyla yabancı tarafı satıcılı olduğunda karşılarında güçlü bir yerli alıcı kitlesi çıkmıyor. Hatta yabancıların satışa yönelmesi durumunda yerliler onlardan önce hareket ediyor.
GÖZLER BU AKŞAMKİ KARARDA: Yurtiçi gelişmeler yanında bugün FED'in açıklayacağı faiz kararı da tüm piyasaların seyrini belirleyecek önemde. FED bugün parasal genişlemeye aynen devam mı, yoksa tahvil alımlarını azaltmaya mı karar verecek? Bir yerde bu kararı ile hem kendisinin hem de piyasaların yol haritasını çıkartmış olacak. Faiz artışı yoluyla ekonomideki toparlanmanın bozulmasını istemeyen FED'in faizlerin artışına yol açmayacak bir karar alması veya yol haritası açıklaması beklenebilir. Bugünkü toplantıya karşılık faiz oranlarının tırmanmaması ve borsalarda sert düşüşlerin meydana gelmemesi de, FED den beklenenin bu olduğunu gösteriyor.
Dışarıdan herhangi bir olumsuzluk rüzgârı esmediği takdirde ise içeride söz konusu soruşturmanın seyri piyasalar üzerinde etkili olmaya devam edebilir. Burada da ilk günkü sertlik nedeniyle sonraki günlerin tepkisi yumuşayabilir.

SONUÇ: "Yolunuzun ilerisini göremiyorsanız dönemece gelmişsinizdir."Myrtle Reed

Yukarı