Abdurrahman Yıldırım

Azaltıma selam, sıfır faize devam

FED mayıs ayında açıkladığı gibi bu yıl içinde parasal genişlemeyi yavaşlatma kararını verdi. Her ay 85 milyar dolarlık tahvil alımı ocak ayı için 75 milyar dolara indirildi. Sonraki indirimler normal şartlarda aynı miktarda olabilir ve bu durumda 2014 yılı sonuna doğru tahvil alımları sonlandırılabilir. Alım miktarının yavaşlatılması ve hızlandırılmasında ise ekonomik veriler etkili olacak. Verilerde kötüleşme olursa azaltım durdurulabilecek hatta artırıma dahi gidilecek. Normal koşullarda 2014 sonuna doğru tahvil alımlarının bitmesi ise FED tarafından piyasaya ekstra likidite verilmemesi demek. Ama 900 milyar dolardan 4 trilyon doların üzerine çıkacak olan FED bilançosu da hemen daraltılmayacak. Bilanço büyümesinin durması normalleşme yolunda ilk aşama olacak.
İKİNCİ AŞAMA: Normalleşme yolunda ikinci aşamayı FED'in politika faizini artırmaya başlaması oluşturacak. Bu aşamaya ise enflasyon yüzde 2'yi görmeden başlanmayacak. Şimdilik görünen tarih 2015 gibi. 17 FED üyesi arasında yapılan ankette 12'si ilk faiz artışının 2015'te, 2'si 2014'te, 3'ü de 2016'da başlayacağını öngördü.
Piyasaları tahvil alımlarının azaltılmasına razı eden, ekonomiye yararlı olacağına inandıran, hatta pozitif tepki vermesini sağlayan argüman bu oldu. Ekstra likidite verilmesi ve sıfır faiz politikası uzunca bir süre devam ettirilecek.
VERİLER BELİRLEYİCİ: Piyasalar tarafından tahvil alım miktarında azaltıma gidilmesi zaten fiyatlanmıştı. Fiyatlanmayan ise faiz artırım aşamasıydı. Bu aşamanın 2015 yılının ikinci yarısı gibi başlaması bekleniyor. 1.5 yıl sonrasının olası gelişmesinin fiyatlaması da, muhtemelen tahvil alım programı yarılandıktan sonra başlayabilir. Bu açıdan ABD ekonomik verilerinin önümüzdeki aylarda nasıl çıkacağı belirleyici olacak. Yukarıda bu veriler hakkında FED'in tahminleri yer alıyor. İşsizlik oranında hedefe yaklaşıldığından dolayı asıl kritik veri enflasyon olmaya aday. Çünkü işsizlik yüzde 6.5'in altına inse dahi enflasyonun orta vadeli yüzde 2'lik hedefinin altında kalması halinde politika faizlerine dokunulmayacak.
TÜRKİYE'DE NE ETKİLİ: Gelişmiş Borsalar karar sonrasında yüzde 1.7 ortalama prim yaptı. Gelişmekte olan piyasalar ise yatay bir seyir izledi. Türkiye'de ise piyasalar rüşvet operasyonunun siyasi istikrarsızlığa ve borsa şirketlerine negatif etkisi olacağı tahminiyle önceki 2 günkü eğilimi dün de sürdürdü. Mayısta FED gündeme geldiğinde çok baskındı ve Gezi olaylarını gölgede bırakmıştı. Şimdi ise yurtiçi gelişmeler çok baskın ve FED'in etkisi gölgede kaldı.

SONUÇ: "Hapı, yaldızlı kapsülle yuttururlar." Türk Atasözü

 

Yukarı