Advertisement
Abdurrahman Yıldırım

Yurtiçi tasarrufları nasıl artırırız?

Başbakan Yardımcısı Ali Babacan "Cari açığı azaltmak bir numaralı öncelik" dedi. Son 10 yılda toplam 400 milyar dolar açık verilmesinin ardından ekonomi yönetiminin bu sonuca gelmiş olması önemli. Bakan Babacan'ın sözlerinden anlıyoruz ki, aslında bu bir tercih değil, dünya koşullarının dayatması. Babacan şöyle dedi: "Geçen sene ABD Merkez Bankası yine bir politika duruşu sergiledi. Bunun gelişmekte olan ülkeler üzerindeki etkisini gördük. Bu önümüzdeki 10 yıllık dönem gelişmekte olan ülkeler açısından geçtiğimiz 10 yıla göre daha yavaş bir dönem olacak."
Türkiye'nin geçmiş 10 yıllık büyüme ortalaması yüzde 5. Önümüzdeki dönem daha az dış kaynak kullanacağımızdan büyüme düşecek. Geçen yıl yüzde 12.5 düzeyine inen iç tasarrufları oranını artırmak zorunda kalacağız. Buda tasarrufları yiyen inşaat modelinden dışa dönük üretime geçmekle mümkün. Yani net bazda ihracatı artırmakla. Burada da, geçmiş 10 yıldaki gibi, TL aşırı değerli tutulamayacak. Tutulduğunda malum sonuç çıkıyor ortaya, ithalat patlaması ve yüksek cari açık.
Halbuki büyüme için iç kaynakları artırmamız lazım. Burada da mevcut kaynakları inşaattan daha çok ihracatçı üretici sektörlere yöneltme zorunluluğu ile karşı karşıyayız. Yurtiçi tasarrufları inşaatla değil, ancak üretim kesiminin karlılığını artırarak büyütebiliriz.

 

Tasarruf edelim de, getiri yok

Ocak yüksek enflasyonundan sonra şubat rakamları daha makul bir düzeyde çıktı. Yıllık tüketici enflasyonu yüzde 7.89'a yükseldi. Artışın nedeni kur, işlenmemiş gıda ve vergiler. İklim koşulları bu yıl tarım üretimini olumsuz etkileyecek ve gıda fiyatları artmaya devam edebilecek. Kamu kesimi seçim öncesinde enerji zamlarını tutuyor. Çekirdek enflasyon da yüzde 8.5 ile tüketici enflasyonunu yukarı çekiyor. Yıllık üretici fiyatları yüzde 12.40'a çıktı. Bütün bunları dikkate alınca kısa vade için enflasyonun yükselişi beklenmeli.
Enflasyonun yükselmesi tasarruf araçlarının reel getirilerini aşağı çekiyor. Faizlerdeki sıçrama bile henüz faiz getirilerini yılın iki ayı için pozitife çeviremedi. Enflasyonu, altın dışında bir de döviz yenmiş. Diğer tüm yatırım araçlarının getirisi negatif. Tasarrufları artırmamız zorunlu da ortada pek getiri yok. Bu nasıl olacak?

 

Yukarı