Abdurrahman Yıldırım

Dünya ekonomisini etkileyen 7 ana trend

Ekonomi Gazetecileri Derneği (EGD)‘nin 10. yılında Kartepe Ekonomi Zirvesi’nde konuşan TOBB Başkanı Rifat Hisarcıklıoğlu, dünya ile bütünleşen Türkiye’nin artık küresel ekonomiden bağımsız hareket edemediğini belirterek dünya da oluşan 7 ana trende dikkat çekti. Hisarcıklıoğlu bu trendleri şöyle sıraladı:
“1- Dünyanın finans haritası değişiyor. Son 10 yılda 3 farklı dönem yaşandı. Şimdi azalan finansman dönemindeyiz. Para, eskisi gibi kıymetli ve değerli hale geliyor. En çok cari açık veren 10 ülke ile fazla veren 10 ülke farkı yüzde 13.9 iken yüzde 6.6’ya indi. Küresel piyasalarda dengesizlik azaldı.
2- Ticaretin kuralları değişiyor. ABD ve AB arasında öngörülen Transatlantik Ticaret ve Yatırım Ortaklığı dünya ticaretinin üçte ikisini domine ediyor. Anlaşma gümrük birliği, standartlar ve yatırımları kapsayacak. Dünyada bugüne kadar görülmemiş bir yeni dönem başlayacak. Türkiye’nin bu oluşumun içinde yer alması için karar alma mekanizmalarının mutlaka konuya odaklanması lazım. Aksi takdirde bize sadece Rusya, Çin, Hindistan ve Afrika pazarları kalıyor.
3- Enerjide dünya haritası değişiyor. ABD kaya gazı ile enerji maliyetini yüzde 70 düşürüyor. Bu maliyetteki düşüşten dolayı Amerika tekrar dünyanın üretim üssü olmaya yöneliyor. Asya- Pasifik’e maliyetlerin yüksekliği nedeniyle giden ABD sermayesinin geri dönüp dönmeyeceği de tartışılıyor.
4- Orta sınıf dünyada büyüyor. Her yıl 2 Türkiye kadar az gelirli nüfus orta gelirli gruba yükseliyor. Bu gelir grubu 2020’de 3.2 milyar kişiye, 2030’da 5 milyar kişiye ulaşacak. Orta sınıfın artışına bağlı olarak tüketim arttıkça ortaya müthiş bir üretim potansiyeli çıkıyor.
5- Şehirler öne çıkıyor. Orta sınıfın büyümesiyle ülkeler yerine şehirler öne çıkıyor. Şu an 600 şehir dünya ekonomisinin 30 trilyon dolarını, yani yarısını oluşturuyor. Bu 600 şehrin ekonomisi 10 yıl sonra 64 trilyon dolara çıkacak ve dünya ekonomisinden yüzde 60 pay alacak.
6- Rekabette girişimcilik ana unsur. ABD’nin Silikon Vadisi’nde bile yatırımcıların yüzde 35’i yabancı.
7- İnternet ekonominin belkemiği haline geliyor. E ticaret internet üzerinden ilerliyor. Türkiye’de e-ticaretin payı yüzde 1 ama İngiltere’de yüzde 14. Sunduğu kolaylıklar ve maliyet düşürücü özellikleri ile ticaret internet üzerinden büyüyecek.”

 

Yukarı