Advertisement

SANDIK sonucunun ne getirdiğine ilişkin çok şey söylenebilir.

Ancak, getirdiği en önemli şeyin Türkiye siyasetinin yeniden yeşereceğine dönük verdiği umuttur.

Bir de Türk toplumunun seçim kurumsallığına sahip çıkmasıyla gösterdiği demokrasi kültürü ve muhteşem oranlarla sergilediği oy mimarlığı.

İki gündür düşündüklerimi, dostlarımdan duyduklarımı alt alta sıraladım.

İşte ortaya çıkanlar: 

Merkezde ciddi oranda sahipsiz oy olduğunu gösterdi. Geçmiş seçimlerde sandığa gitmeyenler ortalaması bu sayıdan düşülse bile 7 milyona yakın oy boşta duruyor.

Sandık Erdoğan’ın 12 yıllık başarısını taçlandırdı. Bunu sandığa giden kadar gitmeyen de yaptı.

Ülkenin gerilmesine müsaade etmeyerek ilk turda seçti. İkinci tura kalmış Cumhurbaşkanlığı seçiminin yaratacağı gerilimi öteledi. 

Erdoğan’ı korumaya alırken, oyunu eşikte bırakarak da daha ileri gidecek; karmaşık, alışıldığının dışında bulduğu başkanlık sistemine zemin vermedi.

Batı’daki seçmeni CHP’ye, Doğu’daki seçmeni de AK Parti’ye sürekli geçirgenlik gösteren MHP’nin yönetimine, politikasını gözden geçirmesi mesajını verdi. 

PKK’ya dağdan düz ovaya inmesi çağrısında bulundu. Silahlı propaganda sürecini bitirmesi halinde Türkiye’nin partisi olarak, Meclis’te yerinin olduğu mesajını verirken, oylarını %10 barajı eşiğinde tutarak da seçimdeki politikasını terk etmesi halinde vazgeçebileceği mesajını verdi.

TÜRKİYELİLEŞME 

İlk olarak 2005’te Ahmet Türk’ün genel başkanlığında adımı atılan “Türkiyelileşme” çabasını destekledi. HDP projesini cesaretlendirirken Kandil ve İmralı baskısından kurtarıp özgürleşmesinin yolunu açtı. 

Kürt siyasetini değil, Türk siyasetini de Türkiyeleştirdi; Demirtaş’a, Yozgat’ta % 2.07, Kırıkkale’de % 1.7, Osmaniye’de 2.84 oy vermesini sağladığı seçmenin tercihlerini özgürce kullanmasının önünü açtı. Çözüm sürecinin elini güçlendirdi. 

Seçim barajının % 10’dan aşağı inmesine direnen partilere de, “Bunun önemi kalmadı. Milletvekili Seçim Kanunu’nun 33’üncü maddesindeki % 10 barajını aşağı indirin” dedi. 

“Milli mesele” söylemine odaklı politika kısıtlarına karşı durdu.

YENİ FİGÜRLER 

Kamuoyu araştırma şirketlerinin itibarını sıfırladı. Kamuoyu oluşturma şirketi haline dönüştüklerini gösterdi. 

Gül’ün siyasetin dışına itilmesine, siyasetin daraltılmasına müsaade etmedi.

Yeni siyasi figürlere desteğe hazır olduğunu Demirtaş’a olan sempati yansımasıyla gösterdi, Haziran 2015’i önemli hale getirdi. 

Türkiye’nin % 8-10’unun tanıdığı, siyasetin dışından gelmiş İhsanoğlu’na desteğini bir ay içinde % 38’e çıkarıp siyasette olgunluk, sakinlik ve sükûnete pirim vereceğini ilan etti. Ancak, seçeneklerinin kısıtlanmasına da rıza göstermedi. 

Anamuhalefete de iç çekişmelerini bitirip, eleştiri kültüründen uzak tenkit siyasetine son vermesi mesajını, muhaliflerin olduğu illerde oy patlaması yaparak yolladı. Rakibin olumsuzluğuna dayalı siyaset yerine, seçmen beklentilerine öncelik veren politikaları üretmesi halinde destek olacağını gösterdi.

Kapat