Advertisement

Merkez Bankası verilerine göre 1 Ağustos ile biten haftada ticari kredi faizleri 4 puan, kredili mevduat hesabı hariç ticari kredi faizi 4.42 puan düştü. Ticari kredi faizi yüzde 8.23, KMH hariç ticari kredi faizi yüzde 6.86’ya indi. Oranlar Mayıs 2013’teki dipten sonra en düşük faizi ifade ediyor

Başbakan başta olmak üzere hükümetin bir kesimi faizlerin düşürülmesini savunuyor. Faizler düşüyor aslında. Ama daha fazlası va daha hızlı düşmesi isteniyor.

Aslında faizler 17 Aralık düzeyine geri döndü. Hazine’nin ihalelerinde oluşan ağırlıklı aylık ortalama faiz aralıkta yüzde 9.1’den ocak ayında yüzde 10.8’e çıktı ve temmuzda yüzde 9.1’e geri döndü.

Diğer faiz kalemlerinde ise daha fazla düşüşler gerçekleşti. Kredi ve mevduat faizlerinde 2.5 puan kadar düşüş meydana geldi. Ticari kredi faizlerinde düşüş en azından 3 puana vardı. Bitişikteki tablodan görülebileceği gibi, yüzde 15’e varan faiz oranları temmuzun son haftasında yüzde 11-12 bandına indi. Ancak 1 Ağustos’la son bulan haftanın rakamları bir hayli karmaşık. 

Ticari kredi faizlerinin 4 puan birden indiği ve yüzde 12.23’ten yüzde 8.23’e gerilediği görülüyor. Bu oran Mayıs 2013’ten sonra en düşük ticari kredi faizi. 

Kredili mevduat hesabı hariç ticari kredi faizlerinde ise bir haftalık düşüş 4.42 puanı bulmuş ve yüzde 11.28’den yüzde 6.86’ya inmiş. Sektöre sorduk, böyle rakamların olmadığını söylediler. Eğer rakam doğruysa anılan haftada kredi kullananlar çok kârlı çıkmış olabilir. Ancak biz buna pek ihtimal vermiyoruz. Konut kredi faizleri yüzde 11.08’de. Gerçek bir kredi faizi düşüşü olsaydı en azından mortgage faizinin aynı düzeye inmesi gerekirdi. En az batak konut kredilerinde ve bankaların en yüksek iştahı mortgage kullandırmada. Ortada bir gariplik var. 

Mevduat faizleri ise aralık ayının çok az yarım puan kadar üstünde. 1 Ağustos’ta yüzde 8.40 olan faiz aralıkta yüzde 7.87’ye idi. 

En başta faizlerin belirleyicisi olan Merkez Bankası’nın bankaları fonladığı faiz de yüzde 6.66’dan yüzde 10.28’e kadar çıktıktan sonra 1 Ağustos’ta yüzde 8.25’e geri döndü.

Mevduat, kredi, Hazine ve Merkez Bankası faizlerinde tarihi en düşük düzeylere ulaşmak için bir miktar daha yol var. Peki bu mümkün mü?

Dış kaynakla fonlanan bir ekonomide bunun mümkün olabilmesi için, dünyada da faizlerin düşmesi ve Mayıs 2013 düzeyine geri dönmesi gerekir. Aynı süreçte 1 puan kadar artan ABD 10 yıllıklarının ise düşmesinden daha çok yükselmesi bekleniyor.

SONUÇ: “Gerçekler, bazen insanı çok üzer.” Jeraldine Sanders

Kapat