Advertisement
Abdurrahman Yıldırım

‘Gerekeni yaptı’ verdi piyasalara coşkuyu

Avrupa Merkez Bankası (ECB) Başkanı Mario Draghi, Jackson Hole Konferansı’ndaki konuşmasının arkasında durdu ve “gerekeni” yaptı. Piyasalara verdiği umudu boşa çıkarmadığı gibi, bunun da ötesine geçti ve Almanya’yı da ikna ederek yeni bir büyük parasal gevşeme kararı aldı. ECB dünkü kararlarıyla hem üç faiz oranını indirdi hem de varlık alımına başlayacağını açıkladı. Tek açıklamadığı ise ne kadar varlık alımı yapacağıydı. Ancak Reuters’e bilgi veren kaynaklar, varlığa dayalı ve varlık teminatlı menkul kıymet alımlarının üç yıl vadeli ve 500 milyar Euro tutarında olabileceğinin öngörüldüğünü belirttiler. ECB’nin bankalardan bu varlıkları satın alması, bankaların elini rahatlacak ve dönüp yeniden tüketicilere, kredi kartı ve ticari kredi kullanıcılarına kredi kullandırabilecekler.

TAŞKINLIĞA VARMADI: ECB politika faizini yüzde 0.15’ten 0.05’e indirdi, sıfırın altında eksi yüzde 0.10 olan mevduat faizini yüzde -0.20’ye çıkardı, marjinal fonlama faizini de yüzde 0.40’tan yüzde 0.30’a çekti. Faiz oranlarındaki bu düşüş ve bankaların ECB’ye mevduat yapması halinde kesintinin iki katına çıkarılması, bankaları kredi kullandırmaya zorlayacak. Başkan Draghi’nin “enflasyonun uzunca bir süre düşük seviyelerde kalacağı” vurgusu da bankaları kredi vermeye cesaretlendirebilir. Alınan önlemler ve yapılan açıklamaların etkisiyle piyasalar coştu. Bu coşkunluğun taşkınlığa dönüşmesini ise yine Draghi’nin basın toplantısında “şu anda faizlerin düşük bir eşikte olduğunu ve daha fazla teknik önlem alınmasının mümkün olmadığını” söylemesi önledi.

DAL SAĞLAMMIŞ: ECB’nin kendisinden beklenenin ötesine de geçen bu kararları ile küresel piyasalar bir süredir tutunduğu dalın çürük çıkmadığını, sağlam olduğunu da gösterdi.

-Kararla birlikte Euro hızla değer kaybetti. Euro dolar paritesi 1.3154’ten 1.2972’ye kadar gevşedi. Doların güçlenmesi ile dolar endeksi uzun bir aradan sonra yeniden 83.5 düzeyine çıktı.

-Gelişmekte olan Borsaları ölçen MSCI EM Endeksi de 2011 yılında gördüğü tarihi rekoru olan 1.212 puanlık düzeyinden sonra en yüksek ikinci seviyesıne çıktı. Dünkü 1.104 puanla MSCI EM Endeksi 20 Mart’a göre yüzde 18 prim yaptı. 5.5 ayda iyi bir prim.

-Yuriçinde dolar, Euro ve beraberinde döviz sepeti geriledi. Dolar 2.15’in Euro 2.80’in altını gördü. Sepet ise 2.4980’den 2.4702’ye gevşedi. Bu gevşeme de yüzde 1.1 ile borsanın primi ile aynı.

-Borsanın dünkü primi de bu kadar ve yüzde 1.15 ileendeks 82 binin üzerine çıktı.

-Faiz de 10 baz puan gevşedi ve Hazine gösterge tahvili yüzde 9’dan kapandı.

KRİTİK EŞİK AŞILIR MI: Alınacak yaklaşık 500 milyar Euro’luk menkul kıymet yanında ECB haziran ayında da yine 500 milyar Euro kadar hedefli LTRO yapılmasına karar vermişti. Yani bankaların kullandıracakları krediler karşılığında merkez bankasının sağlayacağı uzun vadeli uygun faizli fonlama olanağı. İkisi bir arada 1 trilyon Euro ediyor. Bu da Avrupa krizinde tarihi dipten dönüşü sağlayan 2012 başındaki parasal genişlemeyi hatırlatıyor. Draghi o zaman da “Euro’yu kurtarmak için ne gerekiyorsa yapacağız” demiş ve kötü gidişi değiştirmişti. Bu ikinci açıklama ve ikinci 1 trilyon Euro’luk fonlama ile birinciye atıfta bulunarak aynı sonucun alınması, kritik bir eşiğin aşılması umuluyor.

GERİYE KALAN NE: “Ne gerekiyorsa yapacağız” sözü veren Başkan Draghi faiz düşüşünde dibe geldiğini dün belirtti. Eğer bu önlemler yetmezse geriye yapılmamış veya yapılabilecek tek şey kalıyor. ECB’nin doğrudan ülke tahvillerini geri satın alması, niceliksel bir parasal genişlemeye gitmesi. Bir de bu yıl içinde sonuçlanması beklenen Avrupa bankalarının stres testi var. Elindeki aletlerin azaldığının farkında olarak Draghi dün “yapısal reformları tartışalım” diyerek topu hükümetlerin ve liderlerin alanına bıraktı. Avrupa krizinin aşılıp aşılmayacağının, yapısal önlemlere gidilip gidilmeyeceğinin düğümü de burada. Sıkı bir test yapılması ve bankalara yeni sermaye konulması işi bitirir, aksi ise düşe kalka sürünen bir Avrupa’nın devamı olur.

SONUÇ: ”Kaderimizle arzularımız hemen hemen hiçbir zaman bağdaşmaz.” Andre Maurois

Yukarı