Abdurrahman Yıldırım

Doların yıldızı yeniden parlıyor, altının ise sönüyor

ABD’nin altı yıldır sürdürdüğü bol ve sıfır faizli para politikasından çıkışta önemli bir aşama geçildi. Dolar artık daha fazla bollaşmayacak. Bol likidite piyasada var olmayı sürdürecek ama yeni artışlar olmayacak. İlk faiz artırımına kadar geçecek süre de “kayda değer bir zaman” olarak tanımlanmış. FED Başkan Yardımcısı Stanley Fischer’e göre kayda değer zaman dilimi “şartlara göre iki ay ile 12 ay arasında değişebilir.” Son FOMC toplantı özetinde de, gelecekteki faiz artışının zamanlama ve hızı, açıklanacak ekonomik verilere bağlanarak esnek bir tutuma geçildi: Bu tutum “Açıklanacak veriler, Komite’nin istihdam ve enflasyon hedefleri yönünde şu anda beklenenden daha hızlı bir ilerlemeye işaret ederse federal faiz oranları hedef aralığındaki artışlar halen beklenenden daha erken gerçekleşebilir” cümlesiyle ifade edildi.

* Ekonomiye duyulan güven dün açıklanan üçüncü çeyrek büyümesiyle kendini ortaya koydu. ABD ekonomisi 3. çeyrekte beklentilerin üzerinde yüzde 3.5 büyüdü. Büyüme 2.çeyrekte yüzde 4.6, birinci çeyrekte yüzde -2.1 olmuştu.

* Bol para dönemine nokta konulmasının ardından küresel piyasaların gündemini artık ABD faiz artırımının ne zaman başlayacağı ve ne hızla sürdürüleceği belirleyecek. Bu konuda ilk somut açıklamalar ve yönlendirmeler FED’in 17 Aralık’taki toplantısıyla yapılabilir. Bu toplantıda kararlaştırılacak başka bir şey. Üstelik basın toplantılı bir komite toplantısında. Soru ve cevaplarda Başkan Yellen herhalde bazı açıklamalarda bulunacaktır.

* Piyasa beklentileri ilk faiz artırımının 2015 Ekim toplantısında olacağı yönündeydi. Ama son FOMC özeti, bu beklentiyi açıklanacak ekonomik verilerle kısmen öne çekici içerikteydi. Bu açıdan izlenmesi gereken iki ana veri var. Bu veriler FED’in de görev sahasına giren enflasyon ve istihdam düzeyi.

* Bu iki veriden birinde hedefin tutturulamaması halinde faiz artırımı gecikebilir. Enflasyonda hedef yüzde 2, son açıklanan veri ise yüzde 1.7. İşsizlik ise yüzde 5.9’a gerilemiş durumda ve hedef doğal işsizlik oranına gerilemek. Bu oranın ise yüzde 5.5 düzeyi olduğu tahmin ediliyor.

* FED'in 6 yıl süren parasal genişleme dönemini kapatması ve fiilen faiz artırımına gidecek yolu açması, hem ABD faizlerini ve doların değerini hem de dolarla fiyatlanan altın ve emtia fiyatlarını etkiliyor. Para yeniden güvenli liman olarak ABD’ye yönünü çeviriyor. Bu nedenle de dolar son iki günde gelişmiş paralar karşısında yüzde 1.3 değerlendi.

Süreç henüz yeni başladığı için faiz artırımları ile dolardaki değerlenmenin devamı gelebilir. Hem dolarla alınıp satıldığından dolayı dolar değerlendikçe altının fiyatı düşüyor, hem de güvenli liman olarak ortaya çıktığından altına yatırım amaçlı ilgi azalıyor. Bu nedenle son iki günde altındaki değer kaybı yüzde 2.5’e vardı ve altının onsu da 1.200 doların altını gördü.

Kısaca iki ana rakipten doların yıldızı yeniden parlarken altının yıldızı sönüyor.

SONUÇ: “Kopan bir ipe sımsıkı bir düğüm atarsanız, ipin en sağIam yeri artık bu düğümdür.” Çin atasözü

Yukarı