Abdurrahman Yıldırım

Antep’in bir farkı daha konut yerine üretim

Ekonominin yapısal sorunlarından biri hatta en önemlisi rekabet gücü eksikliği ve bunun dış ticarete yansıması, cari açık olarak karşımıza çıkması. Bu konuda Türkiye İhracatçılar Meclisi TİM bir çalışma başlattı. İzrmir ve Ankara’dan sonra üçüncüsünü Gaziantep’te düzenlediği İnovasyon Haftası dün başladı. Haftayı izlemek için geldiğimiz Antep’te komşu kent Kilis’e kadar uzanarak Küçükler Holding’in Elyaftriko fabrikasının açılışını izledik. Ekonomi Bakanı Nihat Zeybekci’nin açtığı fabrikada dünyanın önde gelen hazırgiyim markalarına triko üretilecek. Küçükler Holding Yönetim Kurulu Başkanı Vahap Küçük “Kilis’teki bu yeni yatırımımızla birlikte Trikotek olarak 2015 yılında 60 milyon dolar ihracatı hedefliyoruz. Bunun 20 milyon doları da bu tesislerden yapılacak” dedi.

İHRACAT KENTİ ANTEP: İnovasyon Haftası’nın açılışında konuşan Ekonomi Bakanı Nihat Zeybekci ise Gaziantep’in geride bıraktığımız son 10 yılda hayata geçirdiği markalaşma ve Ar-Ge projeleri sayesinde patent liginin en hızlı oyuncusu haline geldiğini belirtti. Türk Patent Enstitüsü verilerine göre 2003’te 774 olan marka ve patent başvuru sayısı 2013 sonunda 3 bin 44’e ulaştı. Ar-Ge çalışmalarına verilen desteği iki katına ve milli gelirin yüzde 1’i düzeyine çıkardıklarını belirten Nihat Zeybekci 2023 ekonomik hedeflerini gerçekleştirmek için bunun yeterli olmayacağını, Ar-Ge’ye yapılacak harcamanın milli gelirin en az yüzde 2.5’i kadar bir büyüklüğe ulaşması gerektiğini söyledi.

Gaziantep Ar-Ge ve inovasyon çalışmalarının ekonomik değerini en iyi bulduğu kent. Çünkü kamusal destek almadan sanayileşmesini ve markalaşmasını gerçekleştirebilmiş. 2014 itibarıyla da 7 milyar dolarlık ihracata doğru gidiyor.

KONUTTA REKOR ARTIŞ: Sanayileşme ile ticaret ve bağlı olarak istihdam da artış kaydediyor kentte. Bu nedenle de hızlı göç alan kentlerin başında geliyor. Üzerine son yıllarda bir de Suriyeliler eklendi. Gaziantep merkezi 1.5 milyon nüfusa sahip. Suriyeli sayısı ise yaklaşık 200 bin. Cadde ve sokaklarda Suriye plakalı araçlara sık sık rastlanıyor. Köşe bucakta oturanlara, oto camı silenlere ve dilenenlere de. Şehrin geçmişinde bu görüntüler yoktu. Antep’te çalışan kesim Suriyelilere soğuk bakıyor, işveren ve esnaf kesimi ise sıcak. “Onları da kanatlarımız altına aldık, uçmaya devam ediyoruz” deniyor. Suriyelilerin bir an önce yasal biçimde istihdamını istiyorlar. Antep en çok Suriyeli çalıştıran il. Çünkü çalışana ihtiyaç var. Ama dışarıdan, başka şehirden gelip bu kente yerleşmek kolay değil. Çünkü Antep konut fiyatlarının açık ara en hızlı arttığı kent. TCMB’nin endekslerine göre Türkiye’de son 5 yılda konut fiyatları ortalama yüzde 65, Antep’te ise yüzde 130 artmış ve Türkiye ortalamasını ikiye katlamış. Konut fiyatlarıyla tabii ki kiralar da yükselmiş. Antepliler ise Türkiye’nin genelinde olduğu gibi, bütün güçlerini konut ve inşaata yönlendirmemişler. Mevcut işlerini geliştirmeye, üretime devam etmişler. Bu anlamda Türkiye’nin son 10 yıllık ekonomik trendinden de ayrılmışlar.

KONTROLÜ KAYBETME KORKUSU: Kent bu hızlı büyümenin ve genişlemenin etkisini sadece konut fiyatları ve kiralar yoluyla görmüyor, aynı zamanda bazı sorunlar da yaşıyor. Antepli kentini sever ve göç edenlere de kente sahip çıkmasını ve belli bir disiplin içinde hareket etmesini ister. Yaz aylarında Suriyeliler’le yaşanan gerginlikler ile 6-7 Ekim olaylarında karşılıklı çatışma ve ölümler Gaziantep’in gelişim çizgisiyle pek uyuşmuyor. Şehri eskiden beri tanıyan biri olarak bu olayların Gazianteplilerin kent üzerindeki kontrollerini kaybetme korkusundan kaynaklandığını tahmin ediyorum.

SONUÇ: “Bir kere yolunuzu kaybetmektense, iki kere sormak daha iyidir.” Danimarka Atasözü

Yukarı