Advertisement
Abdurrahman Yıldırım

Kararla ucuz para son bir tur daha atıyor

Hükümetin baskısını bir yana bırakırsak iç ve dış koşullar denk düştü, Merkez Bankası politika faizlerini altı aylık aradan sonra yarım puan düşürdü. Faizin düşüşüne karşılık döviz kuru yükselmedi. Çünkü kararı piyasalar önceden fiyatladı ve içine sindirdi. Koşulların faiz indirimi için iyice olgunlaşması, siyasi müdahalenin piyasayı bozucu etki yapmamasını sağladı. Aksi takdirde yarım puanı bulan faiz indirimini duyar duymaz dövize koşu başlardı. Öyle ya, düşürülen TL’nin faizi, yani TL’nin değeri. Bu düşüşü yeterince destekleyen nedenler ortada yoksa ve siyasi baskıyla suni bir şekilde yapılmışsa, gerçekten de TL değer kaybederdi.

■ Düşen petrol ve emtia fiyatları başta enflasyonu ve cari açığı düşürmek suretiyle faizin daha da indirilmesine zemin hazırladı.

■ Bütçenin sağlam olması, para politikasına gevşeme alanı yarattı.

■ Dünyada merkez bankaları yeniden bir tur daha faiz indirmeye başladı

■ Avrupa Merkez Bankası yarınki toplantısıyla yeni bir parasal genişlemeye gitmeye hazırlanıyor. Küresel likiditeyi artıracak bu adımın Türkiye’ye yönelik sermaye akımlarını desteklemesi beklenir.

■ Yılın ilk yarısı veya ortası itibarıyla enflasyonun yüzde 5-6 arasına inmesi bekleniyor. Sermaye hareketleri ile TL’nin değer kaybı önleneceğinden, Türkiye yabancı portföy yatırımları için cazibesini sürdürebilecek. Bu durum Merkez Bankası’na yıl ortasına kadar faizleri toplamda 1.5 puan kadar, belki biraz zorlamayla 2 puan kadar düşürme imkânı veriyor. TCMB de dün bunun üçte birini gerçekleştirdi. Geriye yaklaşık 1 puanlık daha indirim kalıyor

■ Faiz indirimlerinde geriye belli bir marj bırakılır ki, “İşin sonuna geldik, artık daha fazla kâr yok” diye piyasalarda TL kâğıtlarda satış gelmesin. Kâr realizasyonlarına gidenler dövize yönelmesin ve kurda oynaklık olmasın. Onun için merkez bankaları normal zamanlarda faiz düşüşünü hep kademeli yaparlar. Toptan faiz indirimi ise ekonomilerin krize veya resesyona girdiği aşamalarda olur ki, son küresel krizde bunun örneklerini fazlasıyla gördük.

■ Dolayısıyla 50 baz puanlık dünkü indirimi, önümüzdeki dönem 50’şer baz puan olmak üzere iki faiz indirimi daha izlerse toplamda 1.5 puanlık indirime ulaşılacak ve politika faizi yüzde 7.25 olacak. Hazine faizi de, kısa vadeli faizler de, bu faizin civarında oluşacak. Mevduat faizleri ve kredi faizlerinde de belli bir gevşeme olacak. Bu gevşemenin de politika faizine yakınsaması beklenebilir.

■ Biz de mevduat ve kredi faizleri tablosunu bunun için yukarıya aldık. Burada 2010 sonundan itibaren faizlerin taban ve tavan yaptığı tarihler ve oranlar yer alıyor. Faizler hem kredi hem de mevduat olarak bir hareket başladığında asgari 10 sürüyor, 1.5 yılı bulan trendler de söz konusu.

■ Faizlerde tavan oranları son olarak Mart 2014’te gördük. Hem Merkez Bankası politika faizini artırdı, hem de seçimler yapılıyordu. Yerel seçimlerin ardından küresel risk alma iştahının artması da eklenince faizlerde yeni bir düşüş başladı. Bu eğilim halen devam ediyor.

■ İşte Merkez Bankası’nın yeni faiz indirim süreci, bu eğilimin devamı olarak geliyor. 9.5 aylık tedrici faiz düşüşü şimdi belki biraz daha hızlanabilir. Önümüzdeki 1-2 ay daha devam edebilir. Bu dönem kredi kullanmak için en uygun veya en düşük maliyetli dönem olmaya aday. Mevduat faizleri gevşeyeceği için, göreli olarak yüksek faizi yakalamak isteyenlerin elini çabuk tutması gerekiyor.

■ Merkez Bankası önümüzdeki toplantılarında “enflasyondaki görünümün iyileşme hızına bağlı” olarak faiz indirimine kapıyı açık bıraktı.

Ucuz parada son bir tur daha başladı.

SONUÇ: “Fırsat elde iken sürün devranı.” Karacaoğlan

BU YAZIYA YORUM YAZ
 
21 Ocak 2015 Çarşamba, 10:43 Misafir neyin son turu yahuuu 8 yıldır son tur bir10 yıldaha sürer bu genişleme
Yukarı