TVRadyo
Abdurrahman Yıldırım
Abdurrahman Yıldırım

Merkez güvercin piyasa şahin

 

Piyasalar Merkez Bankası’nın dünkü Para Politikası Kurulu’ndan herhangi bir değişiklik beklemiyordu. Karar da böyle çıktı. Bütün faiz oranları sabit bırakıldı. Buna karşılık karar saatine kadar yatay seyreden kurlar, daha sonra yükselişe geçti. Tam da bayram ve ay sonunda. Yani ihtiyaç kaynaklı döviz bozdurmanın arttığı günler içinde olmamıza karşın, bu gerçekleşti. Politika faizinde artırım beklenmediğine göre dövizde verilen negatif tepki neyin nesiydi?

-Kararda faiz değişikliği yok ancak açıklamaya ekstra bir paragraf eklenmiş ve ortaya yeni bir görüş de sürülmüş. Bu paragrafta Merkez Bankası’nın ileriye yönelik niyetinin ipuçları var. Piyasa tarafı döviz kurundaki artıştan dolayı Merkez Bankası’nın faizi artırması gerektiğini düşünürken, seçim öncesinde bunun pek de mümkün olamayacağını düşünüyor. Dolayısıyla seçim sonrasında yeni hükümet ve yeni ekonomik önlemlerle faiz artışının da gündeme gelebileceğini tahmin ediyor.

-Ancak dünkü Merkez Bankası açıklamasında “önümüzdeki dönemde kararların enflasyondaki iyileşme hızına bağlı olarak alınabileceğine” işaret edilerek şöyle denildi: “Önümüzdeki dönemde para politikası kararları enflasyon görünümündeki iyileşmenin hızına bağlı olacaktır. Enflasyon beklentileri, fiyatlama davranışları ve enflasyonu etkileyen diğer unsurlar yakından izlenecek ve enflasyon görünümünde belirgin bir iyileşme sağlanana kadar getiri eğrisini yataya yakın tutmak suretiyle para politikasındaki temkinli duruş sürdürülecektir.”

-Bu paragraf enflasyonda artış değil düşüş beklentisini ortaya koyuyor ve faizlerdeki değişikliğin buna bağlı olacağını söylüyor. Yani enflasyon iyileşeceği için faizler olsa olsa düşecek, demektir. O zamana kadar da likidite politikası faiz eğrisinin yatayda tutulması şeklinde sürdürülecek. Yani mevcut koşullar geçerli olmaya devam edecek. Piyasa bu tutumun döviz kurunun önünü kesemeyeceğini düşünüyor olacak ki, alıma yöneldiler. TL’nin dünkü değer kaybı dış piyasalarda da gelişmekte olan para birimlerinin değerlenmesi durması ve kısmen satış gelmesiyle paralellik arz etti.

KÜRESEL LİKİDİTENİN SÜRECEĞİNE DAYALI PARA POLİTİKASI

FED’in eylül ayını pas geçtikten sonra faiz artırımının kademeli olacağını açıklaması, Çin ve gelişen piyasalara vurgu yapması da, yakın dönem risklerini aşmada Merkez Bankası’nı faizi artırmamaya cesaretlendirmiş olabilir. FED Başkan Janet Yellen “İlk faiz artışından sonra para politikasının duruşu uzun bir süre hayli genişlemeci olmayı sürdürecek” dedi. Bu cümle aralıkta ilk faiz artışı yapılsa bile, devamının hemen gelmeyebileceği, durup ekonominin ve piyasaların tepkisinin beklenebileceği ya da artırım oranlarının çok küçük seviyelerde tutulabileceği anlamına da gelir. Dolayısıyla para politikası küresel likiditenin süreceği üzerine kurulu kalmaya devam ediyor.

-Bunun yanında 1 Kasım seçimlerinin siyasi belirsizliği ne ölçüde azaltacağı, terördeki tırmanışın durup durmayacağı, kurulacak yeni hükümetin izleyeceği ekonomi politikası da faizlerin düzeyi için belirleyici olacak. Merkez Bankası tutumunu 22 Eylül’den belli ettiğine göre, demek ki bu konularda fazla bir risk görmüyor.

-Hatta alınabilecek önlemin ekonomiyi canlandırma yönünde olacağını, açıklanmış olan yapısal reformların uygulamaya konulacağını da Merkez Bankası öngörüyor olmalı. Çünkü açıklamanın bir yerinde de “Kurul, açıklanan yapısal reformların uygulamaya geçirilmesinin büyüme potansiyelini önemli ölçüde artırabileceğini değerlendirmektedir” denildi.

-Merkez Bankası’nın dünkü açıklamasına giren yeni bir öngörü daha dikkati çekiyor. Bu da Avrupa ekonomilerinin canlanmasına dikkat çekilmesi. Açıklamada bu konuda şu cümleye yer verildi: “Önümüzdeki dönemde Avrupa Birliği ülkelerinin talebindeki artışın da katkısıyla büyüme kompozisyonunun kademeli olarak net ihracat lehine değişmesi beklenmektedir.”

Merkez Bankası gelişmeleri pozitif görüyor ve güvercin bir tutum takındı. Piyasa ise risklere odaklı ve güvercin tutum karşısında şahinleşti.

SONUÇ: “Aynı günde ne herkes güler ne herkes ağlar.” Musevi atasözü

ÖNE ÇIKAN HABERLER
Yukarı