TVRadyo
Abdurrahman Yıldırım

Konut tatile çıktı iki büyük kaybetti

 

Beş yılın ardından konut değer artışları yeniden enflasyonun altına indi. Kalite artışını hariç tutan TCMB endekslerine göre Türkiye’de 2017 konut fiyatları ortalama yüzde 9.9 yükseldi. Bu da yüzde 11.9’luk yıllık tüketici enflasyonunun 1.8 puan altında kaldı. Bitişikte görüldüğü gibi konutta 5 yıl arka arkaya reel artıştan sonra 2017 yılında küçük oranlı bir kayıp yaşandı.

- Yıllık bazda şehirlerin durumuna bakınca İstanbul konut fiyatları ortalama yüzde 6.1 reel kayba uğrayarak bütün dikkatleri üzerine çekti. Ankara da yüzde 4.5’le en çok kaybeden ikinci büyük kent oldu.

- İstanbul’un kaybı, fiyatların belli bir düzeye yükselmesinden ve özellikle lüks konut kısmında belli bir doygunluğa ulaşmasından kaynaklanıyor. GYODER’in araştırmasına göre oturmak için konut satın almak isteyenlerin yüzde 56.2’si, yatırım için konut satın almak isteyenlerin yüzde 85.5’i konut sahibi. Türkiye’de konut sahiplik oranı yüzde 60 civarında seyrediyor. Dolayısıyla talepte belli bir doygunluk aşamasına yaklaşılmış gibi.

- Ayrıca faiz oranları da yükseldi ve maliyeti aylık yüzde 1’in üzerine çıktı. Bu da krediyle konut alımlarını caydırdı.

- İstanbul turizminin terör kaynaklı darbe yemesinin, Batılı yabancı ikamet edenlerin azalmasının yanında Güney’deki tatil bölgelerine göç vermesinin de etkisiyle konut fiyatları reel gerileme eğilimini sürdürdü.

- Ankara’da ise yapılmakta olan lüks konutların alıcıları zaten sınırlı. Arz da fazla. Çünkü İstanbul gibi arsası kıt değil. Şehir dört bir yana genişleme imkânına sahip. Bu nedenden dolayı Ankara’da konut fiyatları prim yapmakta zorlanıyor.

- İzmir ise hem tatil hem yaşam ve emeklilik için tercih edildiğinden 2017’de göç almaya devam etti. Bu nedenle en çok prim yapan şehirler arasında. Reel konut fiyatları İzmir’de yüzde 5.9 arttı. En çok artış da yüzde 6.5 ile Muğla-Aydın hattında yaşandı. Burada Bodrum, Marmaris ve Fethiye gibi tatil beldeleri Marmara Bölgesi’nden kalıcı biçimde yaşanmak amacıyla göç alıyor.

- Batılı ve Avrupalı turistlerin yeniden dönmesiyle İstanbul’un ticari ve emlaki kaderi değişebilir. Turizmde başlayan toparlanma İstanbul’a yansımaya başladığında artmamakta veya reel olarak gerilemekte olan emlak ve konut fiyatları da toparlanma eğilimine girebilir.

ÖNE ÇIKAN HABERLER
Yukarı