Abdurrahman Yıldırım

Borsa patlamış halka arzlar yerinde saymış

Ekonomiden sorumlu Başbakan Yardımcısı Ali Babacan cari açığın süreceğini ve bunun kısa vadede portföy yatırımları ile finanse edileceğini söyledi. Hazır 2-3 Kasım'da da ABD Merkez Bankası ikinci parasal genişlemenin kararını verir, bunun boyutunu piyasaların hoşuna gidecek biçimde tutarsa, tam fırsat ayağa gelmiş demektir.
Türkiye zaten küresel piyasalarda kayda alınan ve belli bir hikâyesi olan ülke. Siyasi istikrarı var. Kamu borcu düşük. Bütçe açıkları yüksek değil. Bankaları ve reel sektör şirketleri sağlam. Büyümesi yüksek.
En büyük handikabı sermaye eksikliğinde ve ekonominin cari açık vermesinde. O da küresel piyasalarda bolca var.
Borsa endeksi gelmiş 5 senti geçmiş. Tarihsel olarak hem TL bazında hem dolar bazında en yüksek düzeyinde. İşlem hacmi de öyle. Bu durumda halka arzlar için beklenen nedir?

YIĞILMA OLMASIN:
Beklenen yıl sonu bilançoları ise bu yanlış. Her çeyrek bilanço üzerinden şirketlerin halka açılabilmesi lazım. Yoksa halka açılmak isteyen şirketler yıllık bilançolarının hazırlanmasını, bağımsız denetimden geçmesini, sonra halka arz için başvuru ve kayda alma sürecinin geçmesini bekleyecek ki, bu da yılın ilk çeyreğinde yığılma etkisi yaratacak. Kısa sürede birden çok halka arz, fiyatların gerilemesine ve dalgalanmasına yol açabilecek. Belki yılın son çeyreğinde halka açılacakları fiyatlardan daha düşük fiyatlarla veya halka arz hasılatları ile karşı karşıya kalacaklar. Dolayısıyla halka arzların da kontrollü bir şekilde piyasaya gelmesi, piyasayı bir anda boğmaması, fiyatların hızla yükseldiği dönemlerde piyasayı malsız bırakmaması gerekir. Halka arzların büyük dalgalanma yaratmadan gelmesini belki SPK'nın da yönetmesi veya yol göstermesi yerinde mi olacak diye düşünmek lazım.
Önümüzdeki döneme hazırlık yapan 10'larca halka arz olduğunu duyuyoruz. Bu işlerin üstadı Garanti Yatırım'dan Metin Ar önümüzdeki 1.5 yılda 15 milyar dolarlık bir halka arz olabileceğini tahmin ediyor. Eğer süreç iyi yönetilir ve yabancıya daha fazla oranda satış olanağı verilirse, küresel likidite akışının hızlanacağı yeni ekonomik ortamda bu rakamın bir hayli üstüne de çıkılabilir.
SONUÇ: "Fırsatganimettir."
Türk Atasözü

Yukarı