Advertisement
Abdurrahman Yıldırım

Türkiye düşük riskte İtalya’yı bile solladı

İstanbul’da bir kısım ekonomi köşe yazarı ve televizyon yöneticisi ile bir araya gelen Başbakan Yardımcısı Ali Babacan G-20 Zirvesi, dünya ve Türkiye ekonomisinde önümüzdeki dönemin gelişmeleri ve stratejileri konusunda açıklamalarda bulundu. Ali Babacan Türkiye ekonomisinin geldiği düzeyi anlatırken beş yıllık kredi iflas sigortalarının faizlerini karşılaştırdı. Ortaya da ilginç ve Türkiye açısından pozitif olduğu kadar kredi notu konsunda haksızlığa uğradığını yansıtan bir tablo çıktı. Toplantıda Bakan’a Hazine Müsteşar Yardımcısı Can Dağdaş ile Merkez Bankası Başkan Yardımcıları Erdem Başcı ve Mehmet Yörükoğlu de eşlik etti.

BELÇİKA’YI DA GEÇTİK:
Başbakan Yardımcısı Ali Babacan ekonomideki gelişmeleri anlatırken Türkiye’nin riskinin gelişmelere paralel nasıl azaldığını rakam ve grafiklerle ortaya koydu. 8 Kasım itibarıyla son verileri de içeren grafik bitişikte yer alıyor. 2009 Mart ayında Türkiye’nin 5 yıllık CDS’leri (Kredi iflas sigortası) 500 baz puan kadardı. O zaman Türkiye’den daha yüksek riskli 5 AB ülkesi bulunuyordu. 8 Kasım 2010 itibariyle Türkiye, risk priminde 10 AB ülkesini geride bıraktı. Üstelik kredi notu BB olmasına karşılık. Türkiye’den daha riskli ülkeler arasında notu dört basamak daha yüksek olan AA derecesine sahip altı ülke de bulunuyor. En son geride bırakılan ülke Belçika’nın notu AA+, ondan önce AA- notu olan İtalya geçildi. Türkiye’nin 5 yıllık CDS’sinin faizi 123 baz puana inmiş durumda. Bu da iflas riski bakımından tarihi en düşük düzeyi ifade ediyor. İspanya daha önce geçilmişti. Kredi iflas sigortası, uluslararası derecelendirme kuruluşlarının kredi notunda Türkiye karşı şimdiye kadar çok cimri davrandıklarını gösteren en önemli gösterge. Üstelik Türkiye’ye CDS’leri dünyada en çok işlem gören 8. ülke kâğıtları durumunda. Yani 10 AB ülkesini geride bırakırken düşük işlem hacmiyle oluşmuş bir değer yok ortada. İflas etme riski en yüksek ülke ise Yunanistan. Risk primi 873 baz puan. İkinci en yüksek batma riski olan ülke ise son günlerde gündeme gelen İrlanda. Risk primi 590 baz puan ve (AA-) kredi konuta sahip.

Yapısal reformlar tek eksikliğimiz
Başbakan Yardımcısı Ali Babacan ekonomide geride kaldıkları bir konunun yapısal reformlar olduğunu belirtti. Dünyada yatırım yapılabilirlik sıralamasında Türkiye’nin ilk kez bu yıl gerilediğine dikkat çeken Babacan özellikle kriz sırasında çeşitli ülkelerin yapısal önlemler almaya gittiğini, Türkiye’nin ise yerinde saydığını belirtti. Bunun en önemli nedeninin ekonomi ile ilgili kanunların Meclis’ten geçirilememesi olduğunu savunan Ali Babacan konuşmasında şunları söyledi: “Muhalefet, Türkiye dursun, reform yapmasın istiyor. Getirilen yasaları çeşitli yollarla engelliyorlar. Türk Ticaret Kanunu, Borçlar Kanunu, İş Yasası sırada bekliyor. Gelir Vergisi Kanunu hazır ama sıradakiler var diye sevk etmiyoruz. Meclis iç tüzüğüne göre her madde ile ilgili her grubun söz alma, önerge verme, her beş dakikada bir yoklama isteme hakkı var. İşleri hızlandırmak için iç tüzüğü değiştirdiğimiz zaman da, Anayasa Mahkemesi’ne gitme ve iptal ettirme tehlikesi bulunuyor. Kanun olmadan da reform olmuyor. Böyle bir reform çıkmazımız var bizim. Anayasa değişikliğine ve referanduma piyasalar onun için çok prim verdi. Meclis’in gevşek işleyişini ve reform yapamayışını Türkiye’nin bir riski olarak görüyorum. Ancak seçimden sonra da önemli bir fırsat penceresi açılacağına inanıyorum.” Babacan, ‘kanun olmadan reform olmaz’ sözüne örnek olarak da, İstanbul’un finans merkezi olma hedefini örnek gösterdi ve şöyle dedi: “Saniyeler içinde işlemlerin yapıldığı bir yerde davalık bir konu üç yılda çözülürse orada finans merkezi olmaz. Kanun çıkartıp finansal davalara bakacak özel ihtisas mahkemeleri kuracağız.”

Yukarı