Advertisement
Abdurrahman Yıldırım

Çıkan sıcak para 10 milyar dolar kadar

Merkez Bankası öncülüğünde para politikasında gidilen değişikliğin 2.5 ayda yaklaşık 10 milyar dolara varan kısa vadeli sermayenin Türkiye’den çıkışına yol açtığını söylemek mümkün. Kesinleşmediğine göre bu rakam nereden çıktı?
*Dün ekonomi müdürleri ile bir araya gelen Maliye Bakanı Mehmet Şimşek‘e rakamın 8 milyar dolar olduğu hatırlatılınca, “Biraz daha üstünde” diye yanıtlamış.
* İkincisi ise aşağıda yer alan döviz tevdiat hesaplarındaki çözülmenin tahmin edilen çıkış rakamlarına denk gelmesi. İlk karar 11 Kasım’da faizin 4 puan düşürülmesiyle alındı. 2.5 milyar dolar oradan çözüldü. Bu rakamı mevduat hesaplarında göremiyoruz. 12 Kasım itibarıyla yerleşiklere ait toplam döviz tevdiat hesapları 110 milyar dolardı. 14 Ocak itibarıyla rakam 98 milyar dolara indi. Hesaplardan 12 milyar doların çözülmesi anılan dönem içinde kurların yükselmesi ve yabancı talebinin etkisiyle olduğu anlaşılıyor. Çünkü geçmiş kur yükselmeleri ve yabancı çıkışlarında da aynı eğilimler yaşandı. Hatta aşağıdaki tablodan 5 Kasım tarihinde 111.5 milyar dolarla en yüksek döviz hesabına ulaşıldığı dikkati çekiyor. 9 Kasım da Türkiye’de piyasaların pozitif eğilimlerinin doruk noktasına çıktığı tarih olarak kaldı. Pozitif eğilim sürecinde döviz hesapları artarken negatif trendde hesaplar çözülüyor. Bu çözülme olmasa, kur hareketleri daha sert gerçekleşecekti.
* Yabancıların hisse senedi piyasasındaki payının yüzde 68.57 düzeyinden yüzde 64.70’e gerilemesi de Türkiye’den güçlü bir çıkış yaşandığının en net göstergesi. 11 Kasım’da 82.5 milyar dolar olan yabancıların hisse senedi portföyü 31 Aralık itibarıyla 64 milyar dolara geriledi. 18.5 milyar dolarlık azalmanın büyük kısmı fiyat düşüşlerinden ve dolar kuru artışından. Ancak yabancı payındaki 4 puanlık gerileme küresel kriz sonrasında en yüksek boyutlu düşüşü oluşturuyor.

Bertaraf tamamlandı peki rahatladık mı?
Sıcak paranın en sıcak bölümü ocak sonu itibarıyla bertaraf edildi. Kısa vadeli sermayede iştah kalmadı, artık Türkiye’den uzak duruyor. Kurun yönü belirsiz ve kısa vadede çok oynak. Ekonomi yönetiminin de bunu bilinçli olarak tercih ettiği anlaşılıyor. Bu şartlarda kısa vadeli yabancı sermayenin para kazanma olanağı elinden alınmış oluyor.
İhracatı desteklemek, ithalatın cazibesini azaltmak için, döviz kurlarının yükseltilmesi zaten isteniyordu. Bu amaca ulaşıldı. TL yüzde 10’dan fazla değer yitirdi. Dün açıklanan ocak ayı ihracatı mayıstan sonra ilk kez yüzde 22 düzeyinde bir sıçrama gösterdi. İthalata yönelik etkisini de belki ocak veya şubat ayı rakamlarında görmeye başlayabiliriz. Bertaraf etme tamamlandı. Sıcak paranın seçim öncesinde herhangi bir nedenden dolayı Türkiye’den çıkış yaparak ortalığı toz dumana katma ihtimali ortadan kaldırıldı. En azından bu konuda ekonomi yönetimi ipleri eline aldı. Ortalığı kendi karıştırdı, sıcak parayı yolladı, şimdi de ortalığı toplama zamanı.
SONUÇ: “Farklı deliklerde farklı balıklar vardır.” Malezya atasözü

Yukarı