Advertisement

Sanayi üretimi kriz yılı 2009'da yüzde 11.3 daraldıktan sonra 2010'da yüzde 14.4 artmıştı. Düşük baz etkisinin üzerine çift haneli artış sağlamak kolaydı. Ancak çift haneli artışın üzerine yeniden çift haneli artışı gerçekleştirmek istisnai bir durum. işte bu yıl onu yaşamaya başladık.
■ Toplam sanayi üretimi bu yılın ocak ayında yüzde 1 8.9, imalat sanayi üretimi yüzde 20.5 arttı.
■ Sanayideki üretim tarihsel olarak en yüksek seviyesinde. Takvim ve mevsim etkilerinden arındırılmış üretim endeksi 128.4 ile tüm zamanların en yükseğine çıktı. Bundan önceki rekor 122 ile Mart 2008'e aitti.
■ Sanayi endeksinin krizin en dip seviyesindeki kaybı kriz öncesine göre yüzde 22 ye varırken, Ocak 2011 itibarıyla toparlanması ise yüzde 35.1 oldu. Beşte birlik kaybın ardından üçte birlik bir toparlanma söz konusu.
■ Sanayi üretimindeki bu artışta iç talebin canlılığı yanında ihracatta ocak ayında yüzde 22.1 e varan yeni bir sıçramanın etkisi söz konusu. İhracat artışı aralıkta yüzde 6'ya kadar inmişti. TL'nin değerinde yüzde 10 a varan kaybın ihracata ocaktan başlayarak ivme yarattığı görülüyor.
■ İhracat artışı yanında özellikle otomobil satışları tüm zamanların ocak ayı rekorunu kırdı. Nitekim ocak ayında motorlu kara taşıtı üretimi yüzde 29.3 gibi yüksek düzeyde arttı ve sanayi üretimini yukarı çekti.

ŞUBATTA DA SÜRER:
Üretimdeki bu patlamanın şubat ayında da sürmesi beklenebilir. Çünkü şubatta ihracattaki artış daha ivmelenmiş ve yüzde 25 i bulmuştu. Otomobil satışları da, ocak ayındaki hızında devam ediyor. Bu durumda şubatta ocak ayına yakın bir üretim artışı ile karşılaşabiliriz. İki aylık bu yüksek üretimin etkisiyle sanayi üretiminin ilk çeyrekte çift haneli rakamlarda gelmesi beklenir.
Yüzde 15'lerin üzerine çıkan sanayi üretiminin çift haneli büyümeyi beraberinde getirmesi de gayet doğal. 2010'u yüzde 8'in biraz üzerinde bir büyümeyle kapattıktan sonra yeni yılın ilk çeyreğinde yüksek büyümeye devam edeceğiz. En azından ilk aya ait sanayi üretim verilerinin işaret ettiği madalyonun parlak yüzü bu.

Cari açık ve enflasyon önlemleri, vites düşürür

Madalyonun ikinci yüzü ise iki haneli büyümenin yılın ikinci yarısında sürdürülemeyeceğini gösteriyor.
■ Bunun ilk nedeni kredi faizleri artacak diye tüketimin öne çekilmiş olabileceği ihtimali.
■ Bir başka neden seçim öncesi talebin yüksek olacağından hareketle üretimin yüksek tutulması. Bu tutum seçim sonrasına stoksuz girme eğilimini de beraberinde getirebilir. Seçime doğru üretim artışı ivme kaybedebilir.
■ Ne kadar büyüme o kadar cari açık demek. Zaten büyüme bu kadar yüksek ki, cari açık da rekor düzeyde.
■ Üstelik büyüme her zamankinden daha çok iç talep artışına dayanıyor. Yani ithalata yol açıyor.
■ Ayrıca petrol fiyatları, altın fiyatları yükseliyor. Bu artışlar, cari açığı büyütüyor.
■ Bu fiyat artışlarının diğer etkisi de, yurtiçi enflasyonda görülecek.
■ Hem cari açık hem de enflasyon artışı politika faizlerinde artış baskısı yaratıyor. Merkez Bankası Başkanlığı'na atama yapıldıktan ve seçim geçildikten sonra, faiz artışı pekâlâ gündeme gelebilir. Yılın ikinci yarısında yurtiçi talebi düşürecek ve büyümede hızı kesecek etkenlerden biri bu.
■ Yine cari açığı kontrol altına almaya yönelik maliye tedbirleri yürürlüğe girebilir. Bu da, vergi artışı ve hanehalkının alım gücünün düşürülmesi demek. Talep kısıcı ve büyümeyi frenleyici bir gelişme de buradan gelebilir. Dolayısıyla bir yandan enflasyon diğer yandan cari açık artışı büyüme hızının düşürülmesini zorunlu kılarken yılın ikinci yarısında hükümete ekonomide yeni önlemler alacak bir takvim de sunuyor.
Bu da büyümede yılın ikiye ayrılmasını beraberinde getirebilir. İlk yarıda yüksek büyüme, ikinci yarıda hız kesme gündemde.

SONUÇ: "Anahtarı deliğine bakarak yap." Kore sözü

Kapat