Advertisement
Abdurrahman Yıldırım

Faiz makası ile dolar aşağı Euro yukarı

Amerika'da açıklanan iki veri ve Avrupa'da yapılan bir açıklama ile dolar baş aşağı gitti, Euro değerlendi. Baş aşağı deyimini belki biraz abartılı bulabilirsiniz. Çünkü sonuçta parite 1.39'dan 1.41 'in üzerine atmış o kadar.
Ancak doların değerlenme sürecindeyiz. Üstelik bir süredir 1.40'a dayanıp kalmış. Bu açıdan Euro'ya karşı değer kaybı kayda değer.
Hafta sonu başlatılan Libya'yı havadan bombardımanın normalde dolara değer kazandırması beklenir. Geçmişte hep böyle oldu. Çünkü dünyanın en güçlü ülkesi ve parası dolar da dünyanın rezerv parası. Bir karışıklık anında en güçlüye yönelme söz konusu olunca dolar değer kazanıyor. Libya olayında ise bu durum gerçekleşmedi.

ÜÇ NEDEN: Buna üç neden gösterilebilir.
■ Biri, ABD'de açıklanan enflasyon verileri. Tüketici enflasyonu şubat ayında yıllık bazda yüzde 1.6'dan yüzde 2.1 'e yükseldi ve son 20 ayın en yüksek düzeyine çıktı. Ancak enerji ve gıda fiyatlarını dışlayan çekirdek enflasyon yüzde 1 düzeyinde ve FED'in parasal genişleme politikasını destekler nitelikte. Çekirdek enflasyonun bu düzeyi faiz artırımına daha zaman olduğu beklentisi yaratıyor.
■ Diğer veri ise ABD emlak piyasasına ilişkin. Şubat ayı konut başlangıçları 575 bin adet beklenirken 479 bin olarak açıklandı. Bir önceki veriye göre yüzde 22 azalma aynı zamanda son iki yılın da en düşük rakamı. Konut piyasasında ikinci dip olasılığını artıran bu rakam çekirdek enflasyonla birleşince faiz artırımı için daha uzun süre bekleneceği ihtimalini de güçlendirdi.
■ Doların en yakın rakibi Euro'nun faizi ise "nisan ayında muhtemelen artacak." Avrupa Merkez Bankası Başkanı Trichet öyle diyor. Japonya'da deprem nedeniyle bu kararın ötelenebileceğine yönelik bir açıklama yapılmıştı. Bunun üzerine de paritede kısmen bir gevşeme olmuştu. Trichet dün yeniden "Faiz duruşu konusunda mesajımız değişmedi" dedi. Yani "muhtemelen faiz artırılacak."

FAİZ MAKASI:
Doların politika faiz oranı yüzde 0.25, Euro'nunki yüzde 1. Genelde yarı yarıya bir faiz farkı oluyordu. Buna karşılık Euro'nun faizi artırılacak ama dolarınki aynı kalacak. Faiz makası daha da büyüyecek. Euro'yu değerli kılan da, dolara değer kaybı verdiren de asıl bu faiz makasının büyümesi.
Dünya rezerv parası olarak dolar değer kaybedince de, dolarla fiyatlanan petrol ve altın fiyatları artışa geçti. Tabii burada sıcak çatışma da spekülasyon unsuru olarak kullanılıyor. Ancak hem petrolde hem de altında tarihsel yüksek fiyatların üzerine geldiğinden, bu artışlar yumuşak bir şekilde gerçekleşiyor. Sadece altın ve petroldeki fiyat artışlarının yumuşak olması değil, aynı zamanda hisse senedi piyasaları da gücünü koruyor ve diğer emtia fiyatlarında öyle artışlar yok.
Bu da bize, Batı'nın yaptığı müdahalede herhangi bir riskin görülmediğini, hatta Libya sürecini hızlandırıcı etki yapacağını düşünenler ve fiyatlayanlar olduğunu gösteriyor.

JAPONYA RİSKİ: Ayrıca piyasalar düne kadar Kuzey Afrika ve Japonya olmak üzere iki ayrı yönden gelen çifte baskının etkisi altındayken, Japonya'daki belirsizlik ve tehlike azaldı. Libya olayı da müdahale ile hızlanacak diye değerlendirildi.
Bakalım AB liderleri 24-25 Mart'ta yapılacak zirvede gereken kararları alabilecekler mi? Alırlarsa euro bir de o nedenle değerlenebilir.

SONUÇ: "Derin olan kuyu değil, kısa olan iptir." Çin atasözü

Yukarı