Advertisement
Abdurrahman Yıldırım

CHP'nin ekonomi programı iddialı

CHP bir süreden beri hazırlıklarını yaptığı "Cumhuriyetin 100. yılına doğru yeni ekonomi stratejisini" açıkladı. Genel Başkan Kemal Kılıçdaroğlu başta Faik Öztrak, Umut Oran, Akif Hamzaçebi, Hurşit Güneş, Aydın Ayaydın olmak üzere partisinin ekonomi kurmaylarıyla İstanbul'da düzenlediği toplantıda ekonomi programını ve yapacaklarını anlattı.
■ Kılıçdaroğlu'nun ortaya attığı en çarpıcı projelerden biri, "KOBİ'lere, ödedikleri vergi kadar ertesi yıl sıfır faizli kredi açılması." Denilebilir ki bunun kamuya yararı nerede? Öyle ya vergisi kadar faizsiz kredi veriyorsun. Bir yerde vergisini kendisine geri ödüyorsun. O zaman niye boşu boşuna bürokrasi yaratıyorsun? Vergi kadar kredinin kamu için cazibesi kayıt altına almayı teşvik etmesinde. Vergisini ödeyene bir ödül. KOBİ'lerin küçük kalmasının en büyük nedeni, kayıtdışılık. Gelir ve kârları kayıtdışı kaldığından ne şirketin kendisi büyüyebiliyor, ne doğru dürüst finansman imkanlarına ulaşabiliyor. Çünkü ortada düzgün bir bilanço yok.
■ Kemal Kılıçdaroğlu'nun ortaya attığı bir başka proje ise sosyal güvenlik primlerini bağımsız hale getirilecek Gelir İdaresi Başkanlığı'nın toplamasını içeriyor. Böylece iki ayrı beyan, iyi ayrı işlem olmayacak. Bürokrasi azaltılacak. Gelir İdaresi'nin bağımsızlığı sadece denetlemede değil, geliri toplamada da geçerli kılınacak. Sosyal Güvenlik Kurumu da gelir tahsilatı işinden çıkmış olacak. Peşin vergi kademeli kaldırılacak. Mali kural ise kamu yatırımları hariç tutularak yürürlüğe konulacak. Bu işler için kaynak nereden derseniz, ona da hemen bir adres gösterildi. Askerliğin önce 9 aya sonra 6 aya indirilmesinden ciddi bir kaynak sağlanacak.

LİG ATLATACAĞIZ: CHP'nin makro ekonomik büyüklük hedefleri ve sosyal yardımları daha önce kamuoyuna yansımıştı. 2023'te 2.6 trilyon dolarlık milli geliri ve kişi başına 31.500 dolarlık geliri yakalamak çok iddialı hedefler ama imkânsız da değil. Kemal Kılıçdaroğlu "Türkiye'ye lig atlatmakta iddialıyız. Türkiye'nin temel gündemi ekonomi olmalı. Bunun için halkımızdan tek başına iktidar istiyoruz" dedi.
İddialı hedef için sadece tek başına iktidar ve hükümetin becerili olması yetmez.
■ Şansın veya konjonktürün de önümüzdeki yıllarda Türkiye'nin yanında olması gerekir.
■ Tabii ki kaynak da lazım. Hem iç hem dış kaynak; üstelik sıcak ve soğuk denmeden. Türkiye koşullarında sermaye biriktirmek öyle kolay değil. Şimdiye kadar buna pek izin verilmedi.
■ Özel girişimciler ise bu işin olmazsa olmazı. Yerlisi yabancısı, beyazı esmeri kim varsa, 100 metre yarışçısı hızında ama maraton koşmaları gerekecek.
■ Devlet de yatırım ve iş yapma ortamını düzeltecek, yol göstericilik ve deneticilik görevini iyi yapacak.
Bütün bunlar takım oyunu ve iyi yönetişim demek.

 

Bir koltukta iki karpuz taşıyacak
90'lı yıllarda Merkez Bankası'nın başkanı aynı zamanda Bankalar Birliği başkanlığı yapıyordu. Bu iki görevin birbiri ile bağdaşmayacağı kabul edildi ve ayrıma gidildi. İş Bankası Genel Müdürü başkan oldu. Sonra hükümetten birileri başkana kızdı, genel kurulda bir kamu bankası olan Ziraat Bankası'nın genel müdürü Bankalar Birliği'ne seçildi. Hükümetin değişmesiyle başkanlık yeniden İş Bankası'na geçti. Ersin Özince'nin görevinden ayrılmasıyla dünkü Yönetim Kurulu'nda bir kamu bankası olan Halk Bankası'nın Genel Müdürü Hüseyin Aydın, başkanlığa getirildi. Zor bir işi üstlendi. Bir yanında kamu bankası yöneticisi olarak hükümete karşı sorumlu ve bağımlı, diğer yanda Bankalar Birliği Başkanı olarak sektörün sorunlarını ve çıkarını savunmak durumunda kalacak. Bir koltukta iki karpuz taşıyacak. Üstelik Ersin Özince'nin tam da istifası öncesinde hükümeti rahatsız edecek ama tüm özel sektör bankalarının da altına imza atacak içerikteki açıklamalarından sonra hükümetle ilişkileri düzeltmek de gerekiyor. Anlaşılan zor göreve özel sektörden pek talipli çıkmadı veya hükümet böyle istedi, böyle oldu.

SONUÇ: "Rüzgârın önüne düşmeyen yorulur." Türk atasözü

Yukarı