Advertisement
Abdurrahman Yıldırım

DÜZELTME HAREKETİNİN NEDENİ EKONOMİK DEĞİL, SPEKÜLATİF

2001 krizinden sonra 2008'e kadar yılın ilk aylarında pozitif gelişmelere satın almak, yaza doğru bir kar realizasyonu yapmak, sonra yaz ortası mı olur, yoksa sonbahara doğru mu, yeniden yıl sonu beklentilerini satın alma eğilimi hakimdi. 2008 ve 2009 küresel kriz yıllarında bu eğilimler kesildi. 2010 yılında yeniden başladı. 14 Nisan 2010'da yaşanan kırılma 25 Haziran'a kadar yaklaşık 2.5 ay sürdü. Ardından gelen toparlanma küçük dalgalanmalarla bir hafta önceye, yani 30 Nisan'a kadar sürdü.
29-30 Nisan tarihlerindeki kırılma ile yeniden bir düzeltme, dinlenme, kar realizasyonu ile karşı karşıyayız. Finansal piyasalarda bir yıl aradan sonra görülen bu satış dalgasını temel ekonomik gelişmelere bağlamak zor. Spekülatif amaçlar çok daha ön plana çıkmış gibi görünüyor. Özellikle de ünlü spekülatör George Soros altın ve gümüşte satış yaptı.
■ Zaten en büyük ve en keskin düşüş de, en çok prim yapan gümüşte yaşandı. Bitişikte nisan sonu itibariyle bazı emtiaların nisan ayında, yılın ilk dört ayında ve son bir yılda yaptığı primlerin bir tablosu var. Bazılarının da küresel kriz ve sonrasındaki fiyat seyri grafiklere yansıtılmış. Oradan da izlenebileceği gibi, gümüş son 8 ayda yüzde 170 artmış. Bu artışın herhangi bir ekonomik gelişmeyle açıklanması çok zor. Nasıl yükseldiyse, kimler aldıysa, öyle satıyorlar ve fiyat da öyle düşüyor. Bir haftalık kaybı yüzde 27'yi buldu.
■ Genelde 1980'de büyük altın yükselişine ve manipülasyonuna gümüşte başlatılan oyunun yol açtığı bilinir. Bu kez de, dünyada çok daha az alınıp satılan, hacmi düşük gümüşü yükseltmek bu para bolluğunda kolay oldu. Gümüş yukarı ise onun büyük abisi durumundaki altın da prim yapmalı argümanı şimdiye kadar pek itibar görmedi. Görmedi ki, altının yükselişi çok sınırlı kaldı. Bu yılki primi yüzde 20 idi. Yani kedi, kuyruğunun peşine takılıp gitmedi. Bu nedenle sonu da aynı olmadı. Gümüşteki sert satışlara rağmen altın fiyatlarındaki düzeltme yüzde 4.4 ile sınırlı kaldı.
■ Buna karşılık petroldeki düşüş yüzde 10'u buldu. Çünkü petrolün artışı da son bir yılda yüzde 90'ı bulmuştu. Emtialar hangi hızla çıkmışsa düzeltme hareketi içinde aynı hızla düştüler.
■ Emtiaların toplu fiyat hareketini yansıtan Reuters CRB Endeksi'ndeki bir haftalık kayıp yüzde 9'u buldu. Bu kayba karşılık 29 Nisan'da ulaştığı 370 düzeyi, 2 Temmuz 2008'deki 473 düzeyinin yüzde 22 altında kaldı.

BU YAZIYA YORUM YAZ
 
10 Mayıs 2011 Salı, 09:48 tunc kar 1)küresel borç krizi çözüldü mü? 2)hükümet harcamaları düzene girdi mi? 3)bankalar bütün borçlarını piyasa degeri ile bilançolarına yazıyor mu? 4)küresel ekonomik iklimde ana trendler değişti mi? bu soruların hepsinin cevabı hayır, o zaman bu hareket küresel makro temellerinin gerektirdiği bir hareket mi? hayır peki spekülatif hatta manipülatif bir hareket mi? evet, arkasında fed mi var?evet. tunckar
10 Mayıs 2011 Salı, 09:43 Misafir comex e karşı hongkong da hkmex mayıs ayında kuruluyor,comex tekeli yıkılıyor, böylece spekülatörlerin işi zorlaşacak. "hong kong mercantile exchange's 1 kilo gold contract to end comex gold futures trading (and "bang the close") monopol" tunckar
09 Mayıs 2011 Pazartesi, 18:17 Misafir comex e karşı hongkong da hkmex mayıs ayında kuruluyor, böylece spekülatörlerin işi zorlaşacak. "hong kong mercantile exchange's 1 kilo gold contract to end comex gold futures trading (and "bang the close") monopol" tunckar
Yukarı