Advertisement

Dün yapılan Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği'nin (TOBB) genel kurulunda geçmiş yıllardakinden bazı farklılıklar dikkati çekti. Bu genel kurul iktidar ve ana muhalefetin sahne aldığı bir arena oldu. MHP tarafı ise bu yılki genel kurula katılmadı. Normalde seçim yapılmadığı için heyecanı düşük beklenen genel kurulu 81 ilden gelen TOBB delegesi kadın üyeler ve genç girişimciler renklendirdi. İlk kez kadınlar bu derece kalabalık halde TOBB Genel Kurulu'na katıldı.
TOBB Genel Kurulu seçim öncesinde ilk kez Tayyip Erdoğan ve Kemal Kılıçdaroğlu karşılaşmasına sahne oldu. Her iki lider geçmiş bazı genel kurullarda olduğu gibi, salona kol kola verip girmedi. Kılıçdaroğlu önceden geldi, salonda delegelerin arasında girdi, yarım saate yakın el sıktı, sohbet etti. Ancak konuşma sıraları geldiğinde liderler birbirine karşı dengeli bir üslup kullandılar. Başbakan CHP'nin adını hiç kullanmadı, Kılıçdaroğlu da AK Parti'nin. Ancak karşılıklı eleştirilerden, özellikle de ekonomiyle ilgili olanlardan kimse geri durmadı.

ERDOĞAN'A İLGİ ARTTI: Başbakan 8.5 yıllık iktidarlarında ekonomide yaptıklarına daha çok atıfta bulundu, 2023 vizyonlarına da vurgu yaptı. Başbakan önce ekonomide başarılı sonuçlara dikkat çekti:
■ Nisan ayında bütçe 1 milyar fazla verdi.
■ Şubatta işsizlik yüzde 11.5'e düştü, daha da düşecek.
■ Merkez Bankası rezervini 27 milyar dolarla devraldık, şu anda 95.3 milyar dolar.
■ IMF'ye borçları 23.5 milyar dolar olarak devraldık, şu anda 5 milyar dolara indi. Nisan 2013'te de sıfırlayacağız.
■ Bu yılın dört ayında 177 bin otomobil satıldı. Geçen sene aynı dönemde 104 bin idi.
■ İşbaşına geldiğimizde yüzde 63 olan faiz bugün yüzde 7-8 düzeyine indi.
■ Enflasyonu yüzde 30'la devraldık, yüzde 4.3'e düşürdük.
Sonra da ekledi: "Türkiye hiç bir seçim döneminde böyle bir istikrarlı ortamı yaşamadı."
Başbakan, TOBB Genel Kurulu'nda geçmiş yıllara oranla daha fazla ilgi topladı. İş dünyası ile iktidarın daha yakın bir diyalog kurulduğunu söylemek mümkün.

*

İlk defa iş dünyasıyla CHP bu kadar yakın
Başbakan'ın konuşmasına CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu'nun yanıtı ise "Ekonomi iyi yönetilmiyor. İyi yönetilseydi hiç 9 yılda 4 defa mali af yapılır mıydı?" şeklinde oldu. Kılıçdaroğlu şu konuların altını çizdi:
■ TL çok değerlendi diye övünüyorlar. Övünüyorlarsa ekonomi bilmiyorlar. Türkiye'yi ucuz Çin mallarının pazarı haline getirdiler.
■ Sıcak paraya teslim edilen bir ekonomi kırılgan bir ekonomidir. Bu hükümetin ne maliye, ne büyüme, ne de istihdam politikası vardır. Var olan sadece para politikasıdır.
■ Cari açık rekoru Türkiye ekonomisinin ne kadar kırılgan olduğunu gösteriyor. Bu kadar cari açık bu ülke için felakettir. Yeni bir duvara toslama sinyalini veriyor.
■ İş dünyası sağlıklı eleştiri getirmekten ürküyor. Niye ürktüğünü biz biliyoruz. Ertesi günü vergi incelemesine tabi tutuluyor.
■ KOBİ'lere, ödedikleri vergi ve sosyal sigorta pirimi kadar ertesi yıl sıfır faizli kredi kullandıracağız. Bu yolla KOBİ'leri kayıt altına girmeye teşvik edeceğiz ve onları tefecilerin eline düşmekten kurtaracağız.
■ Biz Gelir İdaresi'ni özerk hale getireceğiz. Siyasi baskı aracı olmaktan çıkaracağız.
■ Enflasyonun düştüğü doğru. Ancak yüksek enflasyondan dolayı peşin vergi getirilmişti. O kaldırılmadı. Biz bu vergiyi kademeli kaldıracağız. Asgari ücret üzerindeki vergi yükünü de kademeli şekilde yüzde 1 'e düşüreceğiz.
■ Anadolu'da 20 büyük cazibe merkezi oluşturacağız. Her şey İstanbul'dan ibaret değil. Güçlü bir Anadolu sanayii oluşturacağız. Sanayide kümelenme temel dinamik olacak.
CHP'nin sanayi stratejisini TOBB'da açıklaması, Kılıçdaroğlu'nun konuşmasında ithalata ve cari açığa vurgu yapması, iş dünyasına özgürlük tanıyacaklarını söylemesi, TOBB delegeleri tarafından yoğun bir alkış aldı. Kılıçdaroğlu süre olarak Başbakan'dan daha az konuştu ama aldığı alkış en az onunki kadar vardı. TOBB'un geçmişten beri gelen yapısı dikkate alınırsa CHP'nin Baykal döneminde başlattığı iş dünyası ile diyalog köprüsünün artık sağlam bir şekilde kurulduğu söylenebilir. İlk defa CHP ile iş dünyası bu kadar yakın görünüyor.

SONUÇ:''Lafın tutulursa hakim sensin, lafın tutulmazsa sen kimsin?'' Türk atasözü

Kapat