Advertisement
Abdurrahman Yıldırım

Ankara kazanında sadece siyaset değil yemek de pişer

Ankara’da deniz olmamasına rağmen Türkiye’nin kıyılarından çıkan çeşit çeşit balığı günü gününe yeme imkânına sahip olunduğunu geçen hafta işlemiştik. Bu hafta ise Ankara’nın tencere yemekleri, ev ve esnaf yemekleri yapan mekânlarını konu edineceğiz. Her ne kadar İç Anadolu et ve hamur işleriyle doyuyorsa da, başkent olması nedeniyle tencere yemekleri, sebzeler de yaygınlaşmış. Çünkü esnaf var, Ankara’ya ticaret yapmaya gelenler, iş takibi yapanlar, toplantı amaçlı gelenler var. Bunlar çok önemli bir potansiyel oluşturuyor. Peki Ankara’nın nesi ünlü? Elbette et döneri. Hatta Ankara’dan çıkma Hosta Piknik dönerde Türkiye’nin en büyüklerinden ve halka açık bir şirket. Ankara gerçekten döneri iyi yapıyor. Belli bir kalitesi ve yaygın bir tüketimi var.
Döneri Ankara’da en iyi yanan mekânların başında ise Süha’nın Yeri geliyor. Sadece döner satıyor ve bunu da öğlenleri yapıyor. Dönerin yetişmediği müşteriler için de köfte var. Ankara tava başkentin adını taşıyan bir tencere et yemeği. Hemen hemen bütün esnaf lokantalarında bulunuyor. Bu adla kurulan mekânlar da olmuş. Hatta toptan yapanlar da var. Düğünlerde, toplum yemeklerinde ihtiyaç olması halinde Ankara Tava hizmetinizde. Ankara’nın yaygın olan diğer yemeği güveç ve kuru fasulye. Bir de tabii Ankara’ya yüksek düzeyde civar illerden göç edenler kendi yemeklerini de getirmiş. Kayseri mantısı ve Kayseri mutfağı bunlardan. Karadeniz’den göç edenler bu mutfağı getirmiş ve tutturmuş. Ama Çorum’dan gelenler İskilip dolmayı getirememiş.
Yozgat’tan göç edenler de çok fazla fakat testi kebabı yok. Ankara’da Boğaziçi Lokantası Ulus’ta, 1956’dan beri faaliyette. Temiz, ölçülü, kaliteli tencere yemeklerinin adresi. Sessiz, sakin ve iyi servis elemanlarına sahipler. Buna karşılık fiyatlar da makul denebilecek düzeyde. 100’lerce yerli yabancı turistik kitaba girmiş. Lokantayı kuran Mehmet Recai Boyacıoğlu İstanbul Pandeli Lokantası’nda aşçılık yapmış. Şimdi ikinci kuşak işbaşında. Ankara’nın en iyi esnaf lokantası denilebilir. Geleneksel tencere yemeklerini ve tatlılarını yapıyorlar. Günde 50 çeşitten fazla yemek çıkıyor. Buraya devlet adamları, siyasetçiler ve Ankara’ya gelen misafirler uğramadan, yemek yemeden gitmemişler. Mekân yakın zamanda küçük bir tadilat geçirmiş ama eski havasını aynen koruyor. Ankara’nın anılması gereken bir mekânı da Atatürk Orman Çiftliği’ndeki Merkez Lokantası. Çiftliğin sütü, yoğurdu, dondurması, balı meşhur. Bu ürünleri de lokantada bulmak mümkün, dışarıda satın almak da. Lokantanın en büyük özelliği ağaçların altında yemek servis ediyor olması. Çiftliğin tam ortasında ve olabilecek en sakin, sessiz yerlerden biri. Üstelik 1930’lara uzanan görkemli geçmişi var. Eti de iyi, böreği de, kuru fasulyesi de. Burası özellikle yazın çok cazip.

Yukarı