Advertisement
Abdurrahman Yıldırım

Etle tatlı Ankaralı'nın hakkı

Yukarıdaki başlık "Etle rakı, Tatarın hakkı" sözünden esinlenilerek atıldı. Ankara'nın beslenme biçiminin balık veya tencere yemeklerinden daha çok et, kebap ve tahıl ağırlıklı olmasını yansıtıyor. Ankara'ya en fazla göç edenler de Çankırı, Çorum, Yozgat, Kırıkkale, Kırşehir gibi İç Anadolu illerinden oluşturuyor. Böyle olunca et ve kebap ön plana çıkıyor. Kebap ve et yemeklerini yapanlar ise Urfalı, Antepli, Konyalı. Pastane işlerinde ise Karadenizliler ağırlıkta. Ankara'da kebapçılar arasında Urfalılar daha bir hakim gibi. Bu açıdan İstanbul'un tersine bir durum var.
-Bunlardan biri Şanlı Edessa 1989'dan beri Ankara'da faaliyette. 2009'de mekanı yeniledi ve Kuğulu Park'da bir şube açtı. Osmanlı tava, et ekli, saçayaklı biftek, sosyete dürüm, Meksika fasulyeli, acılı terbiyeli döner, incir tanesi ve talaş kadayıf gibi menüsünde yenilikler yapabilmiş bir kuruluş.
-Etrak ise İskenderunlular tarafından işletiliyor. Bu nedenle Antakya mutfağına ağırlık vermiş. Bu restoran da Edessa gibi menüyü kısmen revize edip bugüne uyarlamış. Adana kebabın şusi versiyonunu yapmışlar. Adana sarma da diyorlar. Antakya usulu tavuk, dökme künefe, altıcacıklı köfte gibi farklı yemekleri de var. Metrelik Adana kebap ise Kolcuoğlu ile İskenderun'da ortak işletilen restorandan kaynaklanıyor. Etrak, Kilis'in cennet çamuru tatlısını da Ankara'ya getirenlerden.
-Ankara'ya göç eden bir restoran da Gaziantep'in Altın Şiş'i. Klasikleşen Antep yemeklerini aynen yapıyor. Beyrandan katmere varıncaya kadar. Antep'te yapılan lahmacunu özleyenler için burası Ankara'da iyi bir adres. 1976 yılında Antep'te kurulan Altın Şiş 2005'te Ankara'ya göç etmiş.
-Bir başka göç Diyarbakır'dan. Tava kebabını üne kavuşturanların başında gelen Recep Usta ilk açılımını 2002'de Ankara ile yapmış. 1978'den beri faaliyet gösterdiği Diyarbakır'ı bırakmış. Şu anda Ankara'da iki, İstanbul ve İzmir'de birer şube ile faaliyetle. Geniş bir menüye sahip. Ankaralılar tarafından çok seviliyor. Tavacı Recep Usta'da etten ve tavuktan saç tava ve fırında tava çeşitleri yanında, pide ve lahmacun yapılıyor. Hindi dolması, kaburga dolması, gerdan haşlama, acılı lüle kebabı, közde ezme güveç, taraklı, tarak beyti, kaburga şiş gibi farklı et ve kebap çeşitleri de sunuluyor.
-Kale Washington ise 1955'te Ankara'da kurulmuş. Türk ve dünya mutfaklarından çeşitli yemekleri sunan mekan zaman içinde el değiştirmiş. Pek çok devlet adamı, politikacı ve diplomat ağırlamış. Menü ve bir de ustabaşısı Mustafa Kutlu değişmemiş. Kutlu, Washington'un kuruluşundan beri çalışıyor. Ankara'ya en hakim tepede, tarihi bir konakta, teraslı, kış bahçeli ve farklı kapasitede dört ayrı odasıyla Washington Restoran geçmişle bugünü birbirine bağlayan önemli bir mekan. Su böreği, kale spasiyali, çikolatalı suflesi, Washington ternodosu, Viyana üsulu şinitseli en çok rağbet gören yemekleri.
-Butcha ise bir et restoranı ve şarküteri. Mekan geniş. Etleri beğenenler şarküteriden veya kasaptan sipariş verebiliyor. Kurutularak yaşlandırılan yeni et yeme alışkanlığının ve Ankara'nın en en gözde semtinin temsilcisi. Bir villada faaliyet gösteriyor. Etin yanında şarap veriliyor.
-Şu sıralar Ankara'nın en rağbet edilen kepapçılarından biri Çukurağa Sofrası. Farkı ise mekanın sahibinin bizzat işin içinde, kebap ocağının başğında çalışıyor olmasında. Çeşit çeşit kebaplar, azar azar geliyor. Fiyatlar da makul olunca hemen her saat ilgi görüyor.
-Ankara'nın pastaneler genellikle Hemşinliler'e ait. Serender Pastanesi'ni Tavukçu Lokantası'nın sahibi İsmail Poyraz kurmuş.
-Ankara'nın 1950'li yıllardan itibaren faaliyetini sürdüren Flamingo Pastanesi ilk akla gelen yerlerden biri ve sahibi Hemşinli.
-Leda Pastanesi
32 yıldır faaliyette, Şimdi Çayyolu'nda bir villaya taşındı. Makarnaları, dünya yemeklerinden bazı örnekleri de ekledi. Dondurması, dondurmalı rulo pastası, çilekli şarlotu ile ünlü. Cevizli ev baklavası ve fıstıklı dürümü de ilgi çekiyor.
Yukarı