Advertisement
Abdurrahman Yıldırım

Türkiye'de carry trade: Yüzde 6.25'ten al 9.25'den sat

Döviz kuru yükseliyor. Sepet 4 liraya dayandı. 9 Kasım'a göre artışı yüzde 18. Beraberinde Hazine gösterge faizi de yükseliyor. Bunun artışı da 2 puanı buldu.
Mevduat faizleri yükseliyor. Bazı bankaların TL'de yüzde 11-11.5, dolarda yüzde 6 verdiklerini duyuyoruz. HT Ekonomi bunları dün haber yaptı.
Bankaların haftalık repo yoluyla Merkez Bankası ndan aldıkları likidite 53-55 milyar lira ile 2001 sonrasının en yükseğine çıktı. Merkez Bankası bu, sisteme likidite vermemezlik edemez. İhaleye katılan, teminatını yatıran parayı alır.
Dünyada da likidite bol.

PARA İHTİYACI ARTTI: O halde Türkiye deki bu para ihtiyacı nereden kaynaklanıyor?
BDDK nın en son 21 Haziran itibariyle yayımladığı bankacılık sektörüne ait rakamlara baktık. Yukarıya da koyduk. Yılbaşından bu yana kredilerde yüzde 15 büyüme var. Döviz kredilerindeki artış ise yüzde 18 i bulmuş. Buna karşılık bankaların topladıkları fonlar yüzde 5 artmış. TL tasarruf mevduatı yüzde 10, döviz mevduatı yüzde 4 arttı. Bankalar kredi artışının ancak üçte biri düzeyine yeni kaynak yaratılabilmiş.

DAHA ÇOK DÖVİZ: Bankalar bu nedenle menkul kıymetlere yatırımı azaltma yoluna gitmişler. Yurtdışından borçlanmayı sürdürüyorlar. Ancak kredi artışından dolayı kaynak ihtiyaçları da artmış. Büyüyen ekonomi daha fazla likiditeye ve fonlamaya ihtiyaç duyuyor.
Buna bir de yıl ortası bilanço büyütmesi eklenince TL ve döviz mevduatına verilen faizlerin nedeni anlaşılabiliyor.
Üstelik dövizde kredi artışı yüzde 18, mevduat artışı yüzde 4. Artan ithalatın fonlanması için de daha çok kredi lazım.
Bankalar ise dövizi ya yurtdışından ya da yurt içinden temin ediyor. Yurtdışında bir sorun yok, ancak giderek artan ihtiyaçlarından yurtiçine de yöneldiler. Bu da mevduat faizlerine yansıyor.

10 KAT TALEP: Merkez Bankası' nın politika faizini yüzde 6.25'e indirmiş olmasına karşılık Hazine gösterge faizi yüzde 9.20'ye çıktı. Makas iyice açıldı. 6.25'ten para alanlar bunu Hazine'ye 9.25'ten satar hale geldiler. Aradaki 3 puanlık fark iyi bir kazanç. Al Hazine kâğıdını, teminat olarak göster ve gir Merkez Bankası repo ihalesine, yüzde 6.25'ten al parayı, 3 puan üste Hazine'ye sat. Onun için Merkez Bankası'nın haftalık repo ihalelerine 10 katı gibi suni bir talep geliyor. Bu da bizim kendi içimizdeki carry trade'imiz.

SONUÇ: "Üç şey sürekli kalmaz: Ticaretsiz mal, münakaşasız bilgi, cezasız saltanat." Sadi

Yukarı