Advertisement
Abdurrahman Yıldırım

Şiş köfte, piyaz ve kabak Antalya’da ye tadına bak

Türkiye’ye gelen turistlerin üçte birinden biraz fazlası, yüzde 35 kadarı Antalya’da konaklar. Geçen yıl 28 milyon turistten 10 milyonu bu ile gelmiş. Bu yıl 31 milyon turist bekleniyor, Antalya’ya ise 11 milyon. Konaklama tesisleri de buna paralel gelişmiş. Gelgelelim bu tablo yemek işine pek yansımamış. Antalya turizmin başkenti ama yemeğin değil. Çünkü gelen turistler otellerden dışarı çıkmıyor, her şey dahil sisteminde dışarıda yemek yemiyor. Yiyen çok az. Ama bunun yerlisi var, iş amacıyla geleni var. Sonuçta Antalya ili 2 milyona, kent merkezi 1 milyona varmış, Türkiye’nin 10 büyük kenti arasına girmiş. Buradan gelen taleple birlikte Antalya’da yeme içme sektörü gelişmiş.

FARKI NEREDE
Turizmde Türkiye de yeni, Antalya da. Antalya’nın gelişen mutfağı da hem yerel özellikleri taşıyor hem de turistlere hitap etmeye çalışıyor. Antalya denince akla tatil, tatil denince balık ve meyhane gelir. Ama bu durum Antalya için geçerli değil. Antalya bir deniz kenti ama Toroslar’ın eteğinde ve Yörükler’in etkisinde. Antalya yazın çok sıcak ve nemli. Bu nedenle yayla geleneği, et ve mangal da yaygın. Hatta bu gelenek devam ediyor. Antalya’nın 3-5 km dışında Çakırlar Mesire Yeri’nde yaşatılıyor. Bu bölge Antalya’nın yaylası. Ağaçlar arasında ve nispeten serin. Yazları cuma akşamından hareketleniyor, cumartesi kalabalıklaşıyor, pazar ise tam bir bayram yerine dönüşüyor. Et mangalcılar da, meyve sebzesini veya reçelini satmak isteyen de, Antalya’nın sosyetesi de burada.

YERLİYE BAŞKA TURİSTE BAŞKA
Antalya civar illerden ve Güneydoğu Anadolu’dan çok göç almış. Hem yerlilerin ve göç edenlerin hem de turistlerin etkisiyle ortaya bir mutfak karışımı çıkıyor. Antalya muftağında et zaten vardı. Sebzeler, reçeller, turşular ile unlu gıdalar vardı. Yanına biraz balık ve kebap çeşitleri eklenmiş. Şiş köfte, tahinli piyaz, serpme börek, kabak tatlısı, yanıksı dondurma, arap kadayıfı, başarılı bir şekilde ticari mutfakta yerini almış. Şimdi bunların yanına büyük balık lokantaları ve kebapçılar eklenmiş. Mekânların bazısı yerleşik Antalyalı’ya hitap eden küçük, salaş ama lezzetli yemekler yapıyor. Bir kısmı da yeni kurulmuş, büyük, turistlere yönelik.

Yukarı