Advertisement
Abdurrahman Yıldırım

Kur artışına dur sıcak paraya geç

Haziran ayı enflasyonunun son 41 yılın en düşük rakamı olarak açıklanmasının ardından Merkez Bankası ekonomistlere yönelik yaptığı bilgilendirme toplantısında önemli mesajlar verdi. Merkez Bankası dün ekonomistlere dedi ki:
■ "Bazı Avrupa ülkelerindeki kamu borcunun sürdürülebilirliğine ve küresel büyümeye ilişkin endişelerin risk iştahını olumsuz etkilemeye devam etmesi halinde günlük döviz alımları azaltılacak veya kaldırılacak.
■ Faiz koridorunun kademeli olarak daraltılması söz konusu olabilecektir.
■ Küresel belirsizliklerde artışlar göz önüne alındığında, 2011'in ikinci yarısında zorunlu karşılıklarda ilave artışlara duyulan ihtiyaç azalmıştır.
■ Son Enflasyon Raporu'nda yer alan şu ifade de tekrarlandı: Gelişmiş ülke ekonomilerindeki sorunların daha derinleşmesi ve yurtiçi ikdisadi faaliyetin durgunluk sürecine girmesi halinde bütün politika araçlarının genişletici yönde kullanılması söz konusu olabilecektir."

FAİZ ARTIŞI YOK: Bu ifadeler açıkça bazı gelişmeler halinde faizlerin düşürülebileceğini söylüyor bize. Yani bu yıl için faizde bir artırım beklemeyin.
Zorunlu karşılık artışına olan gereksinim de BDDK'nın aldığı son önlemler, ekonominin yavaşlayacak olması ve kredi artışının yüzde 25'e ineceğinin beklenmesiyle iyice azaldı. Dolayısıyla kasım ortasından bu yana uygulanan para politikasının bir ayağına artık ihtiyaç yok.
Düşük politika faizi, geniş faiz koridoru ve yüksek zorunlu karşılığa dayanan yeni para politikasından düşük politika faizi bir tabu. Buna dokunulmayacak. Hatta daha da düşürülebilir. Zorunlu karşılık da görevini yerine getirdi. Geriye geniş faiz koridoru kalıyor.

KUR ARTTI VADE UZADI:İşte dünkü toplantıda kasım ayından itibaren genişletilen faiz koridorunun yeniden daraltılabileceği mesajı verildi. Bu koridor şu anda yüzde 1.50 ile 9.00 arasında. Yani Merkez Bankası açık piyasa işlemlerini yaptığı ve piyasa likiditesinin ayarlandığı gecelik vadede faizler bu koridorda sallanıyor. Yukarıda sarkıtlar biçiminde grafiğini gördüğümüz bu faiz oranlarının çok oynak hale gelmesini bizzat Merkez Bankası istedi. Bunu da kasımdan beri yürürlüğe koyduğu yeni para politikasıyla yaptı. Faiz koridorunu genişleterek gecelik vadede belirsizlik yarattı ve sıcak parayı bu vadeden kovdu. Buna paralel biçimde TL değer kaybetti. Dünyada diğer para birimlerinden ayrıştık. Yukarıda yer alan bir grafik de bu ayrışmayı gösteriyor. Ayrıca vadeler uzadı. Mevduatın vadesi de 45 günden 62 güne çıktı.

KORİDOR DARALTMA:Şimdi koridor daraltılmasına gidilirse faizlerdeki oynaklık da, likidite yönetimindeki belirsizlik de azalacak. Para politikaları normale doğru dönecek. Bunları yapmak da, kısa vadede belirsizlikler yaratarak kuru yükseltme politikasından vazgeçmek anlamına gelir. Faiz koridorunun daraltılması, artan kura dur ve sıcak paraya geç demektir. Sıcak para için, faiz artışı ve bu yolla kur güvencesi vermek yok ama aynı sonucu verecek koridor daraltması var.

SONUÇ: "Eğrilikten doğruluk, siyahtan beyaz çıkar." Latin atasözü

 

 

 

 

Yukarı