Advertisement
Abdurrahman Yıldırım

'Kara bulutlar gözükmeye başladı'

Gelişmiş iki kıtadaki borç sorunu şu an için dünyanın en ağır sorunu. Bütün kararları domine ediyor, beklentileri yönlendiriyor.
Küresel ekonomik durumun iyi bir değerlendirmesi AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Bülent Gedikli'den geldi. TV8'de katıldığı yayında dünya ekonomisinin iyiye gitmediğini ve bunun Türkiye üzerinde de olumsuz etkileri olacağını belirten Bülent Gedikli şöyle dedi:
"Kötü haberi veriyorum; dünya ekonomisinde kara bulutlar gözükmeye başladı. Muhtemelen dünya ekonomisinde bir kriz olacak. Dünya daha büyük krizlerle karşı karşıya kalacak. Bunun Türkiye'ye olumsuz etkileri olacaktır. O yüzden tedbirli olun. Ne varsa onu tutun. Fazla harcamayın. Gelişigüzel harcamamak lazım. Biz toz pembe bir tablo çizmiyoruz, gerçekleri konuşuyoruz."
NBC News'a konuşan milyarder yatırımcı Warren Buffett da, ABD'de federal hükümetin borçlanma tavanının belirlenen 2 Ağustos tarihine kadar artırılmaması halinde ne yaşanacağının net olmadığını, ancak bunun alınmaya değer bir risk olmadığını söyledi. Buffett, "Eğer nihai tarihe kadar anlaşma olmazsa hiç kimse ne olacağını tam olarak bilmiyor. Eğer insanlar 10 dakika sonra sorunun çözüleceğini düşünürlerse felaket olmaz, ancak bu kesinlikle alınması aptalca bir risk olur."
Uluslararası ünlü spekülatör George Soros'un da pusuya yatmış olması da çok dikkat çekici. Soros Fund Management LLC'nin 25.5 milyar dolar büyüklüğündeki Quantum Endowment fonunu yöneten Keith Anderson, hedge fonun bu yıl kayıplarının yüzde 6'ya ulaşması sonrasında haziran ayı ortasında portföy yöneticilerinden alım-satımları durdurmalarını istedi. Bunun sonucu olarak fon, varlıklarının yüzde 75'i oranında nakde geçti ve daha iyi fırsatlar için beklemeye yöneldi.

***

Yıkıcı gidişe devam mı tamam mı toplantısı
Bir yandan Avrupa, diğer yandan Amerika borç kriziyle boğuşuyor.
Yunanistan, İrlanda, Portekiz derken sıra geldi İtalya'ya. AB Liderler Zirvesi bu sorunu görüşmek üzere yarın toplanıyor. Son derece kritik bir toplantı. Artık şapkadan tavşan çıkarma zamanı. Yoksa, en yetkililer de bir çözüm bulamamış olacaklar ki, en kötü seçenek bu. Dağ fare doğuracak ve yeni bir spekülatif atak başlatacak. Piyasalarda yıkıcı bir süreç yaşanacak. Yarınki toplantı ve AB liderlerinin alacakları kararlar bu kadar önemli. Negatif gelişmelere tamam mı, yoksa devam mının kararı verilecek.

ÜÇ KITALIK ŞOK: Benzer bir durumu ABD de yaşıyor. Muhalefetin seçimin yaklaşmasının etkisiyle borçlanma limitini artırmaya yanaşmaması, ortaya son derece ciddi bir tablo çıkarıyor. Bu konudaki en son tarih 2 Ağustos. Bu tarihe kadar ya borçlanma limiti artırılacak ki, buna ilişkin Cumhuriyetçiler kapıyı araladı gibi, ya da iki taraf uzlaşamayacak. ABD bazı borçlarını ödeyemeyecek. Kredi notu kırılacak, başta dolar olmak üzere bütün ABD kâğıtlarının değeri düşecek. Amerikan kâğıtlarına en fazla yatırım yapan Çin ve Japonya da nasibini alacak. Dolayısıyla üç kıta birden olanca şiddetiyle şoku yaşayacak. İşin varabileceği yeri düşünmek bile kötü.

İKİ TOPAL ÖRDEK: Diyelim ki, Avrupa biraz daha kötüleşerek durumunu sürdürmeyi başardı. Amerika da, borç limitini yükseltmeyi başardı. Bu durumda kısa vadeli bir rahatlama yaşanabilir. Ancak durumu kurtarmaya ve orta vadeli iyileştirmeye yetmez. Çünkü Amerika'da Kasım 2012'de seçimler yapılana kadar ülke koalisyonla yönetilecek. Başkan Obama yönetimi Kongre'de çoğunluğu sağlayan Cumhuriyetçiler ile paylaşmak zorunda kalacak. ABD yönetimi bu seçime kadar hızlı karar alma yeteneğini kaybedecek. Hızlı davranamayacak ve tıpkı AB gibi, topal ördek durumuna düşecek. Önümüzde sadece borçlanma limitini aşma testi yok ki. Bu gidişle başka testler de önümüze çıkartacaklar. Her testte de benzer sorunları yaşayabiliriz.
İşte bu olasılıklar ki, yukarıdaki gelişmeleri düşündürüyor ve karar alıcıları ihtiyatlı olmaya, ülkeleri tedbirli davranmaya itiyor.

SONUÇ: "Tanrıya şükür, geç ile çok geç arasında büyük bir fark var." Anne Swetchine

Yukarı