Advertisement
Abdurrahman Yıldırım

Spekülatörün dövizle oyunu

Türkiye'nin zaten bir cari açık riski vardı.
■ Buna Avrupa'nın borç, ABD'nin borçlanma limitini artırma sorunu eklendi.
■ Üstüne üstlük iktidar partisi ve ekonomi yönetiminden kriz uyarıları geldi.
■ Merkez Bankası da politika faizini artırmaktan çok düşürmek istediğini, likiditeyi kısmaktan çok artırmak niyetinin olduğunu gösterdi.
■ Merkez Bankası Başkanı Erdem Başçı "açık pozisyonlarınızı kapatın" çağrısı yaptı. Bunu da, yerliler kur artacak biçimde algıladı. Zaten Merkez Bankası Başkanı yeni atanmıştı. Her atanan yeni başkanı denedikleri gibi, Erdem Başçı'ya da piyasaların bir atak yapması bekleniyordu. Yeterince sebep oluşunca, atak gerçekleşti. Dün kur sepeti TL'nin karşısında yüzde 2.5 arttı.

HAREKET NEDEN SÜRER: Üstelik Merkez Bankası'nın kur artışını durdurmaya yönelik çifte müdahalesine karşı. Demek ki, müdahale olmasaydı kurda işler rayından çıkmaya doğru gidecekti.
■ Merkez Bankası dün günlük ihaleyle yaptığı ve miktarı 30 milyon doları bulan döviz alımlarını durdurdu. Böylece piyasadaki döviz likiditesini çekmemiş olacak.
■ Ayrıca uzun vadeli döviz mevduatların zorunlu karşılığını düşürdü ve bu yolla da piyasa yarım milyar dolardan fazla likiditeyi terk etmiş oldu.
Hareket sürecek gibi. Çünkü ortada spekülasyon yapacak iyi malzeme var. En büyük malzeme de yüksek cari açık. Oyun da yeni başladı. Cari açık düşmeye başlayana kadar da kolaylıkla sürdürülebilir. Ne zaman cari açık gerilemeye başlar o zaman oyunu sürdürenlerin süngüsü düşer.

MERKEZ'İN ALET ÇANTASI: Merkez Bankası'nın dünkü müdahale araçlarının dışında el çantasında başka ince ayar çekecek aletler de var.
■ Yüzde 1.5-9.0 arasında belirlenen geniş faiz koridoru daraltılabilir. Risk iştahı azaldığında zaten bunu yapacağını duyurmuştu. 1.5 olan borç alma faizinin yukarı çekilmesi yabancı gelişini teşvik eder.
■ Haftalık bazda politika faizi üzerinden verilen likiditenin kısılması yoluna gidilebilir. Bu bir yandan ikinci piyasada faizleri yükseltir ve yabancı gelişlerini teşvik eder, öte yandan bankaları döviz satmaya zorlar.
■ Günlük döviz alımları yapıldığı gibi, şimdi de tersi gündeme gelebilir, günlük döviz satış ihaleleri düzenlenebilir.
■ Döviz mevduatında kısa vadelerin munzam karşılığı düşürülerek piyasaya yine döviz likiditesi bırakılabilir.
■ En nihayetinde doğrudan müdahale yani döviz satışı yapılabilir.
■ Politika faizinin artışı ise en son seçenek.
■ Bu arada ekonomi yönetiminin daha sıkı bir maliye politikası izlemeye başlaması ve Orta Vadeli Programı buna göre açıklamasının da ciddi bir etkisi olur.
Merkez Bankası dünkü müdahalesi ile kur artışının denetimi dışına çıkmasına göz yummayacağını gösterdi. Faizleri yukarı baskılayacak veya enflasyonist beklentileri değiştirecek artışlara izin yok. Normali de bu zaten.

SONUÇ: "Acele edene, şans seyrek gelir." Latin özdeyişi

Yukarı