Abdurrahman Yıldırım

Yeni dalgaya yeni önlemler

Temmuz ayı enflasyonu beklentilerden daha iyi, yüzde 0.41 eksi çıktı. Bu durum yatırım araçlarının temmuz ve yedi aylık reel getirilerine pozitif yansıdı. Hem temmuz hem de yedi ayda en yüksek getirilerde durum değişmedi, altın ve döviz önde gidiyor. Diğer araçlarda kazanç yok.
Enflasyon rakamlarından bir olumsuzluk gelmedi ama verilerden önce Merkez Bankası Para Politikası Kurulu'nun bugün toplanacağı açıklandı. Daha sonraki saatlerde ise Merkez Bankası Başkanı, BDDK Başkanı, Hazine Müsteşarı, SPK Başkanı ve TMSF Başkanı'nın katıldığı, Başkanlığını Başbakan Yardımcısı Ali Babacan'ın yaptığı yeni oluşturulan Finansal İstikrar Kurulu ilk kez toplandı. Ortada bir olağanüstülük var gibi.

ENDİŞE KAYNAĞI NE? Merkez Bankası'nın Para Politikası Kurulu'nu toplaması da, "bazı Avrupa ülkelerindeki kamu borcu sorununa ve küresel büyüme görünümüne ilişkin yakın zamanda artan endişeleri değerlendirmek" olarak açıklandı. Demek ki, bu endişeler geçen hafta perşembe günü Enflasyon Raporu açıklanırken yoktu. O tarihten bu yana oluştu.
■ En önemli gelişme Yunanistan'ın ikinci kez kurtarılmış olmasına karşılık Avrupa borç krizinin yayılması. İtalya ve İspanya sırada. Faizleri yüzde 6'nın üzerine çıkmış. Böyle bir gelişmeye karşı Merkez Bankası Başkanı Erdem Başçı tetikte olacaklarını zaten söylemişti.
■ İkinci önemli gelişme Amerika'dan. Borçlanma tavanı yükseltildi, ancak öyle ekonomik veriler açıklandı ki, küresel ekonomide ikinci dip veya yeni bir kriz ihtimalini kuvvetlendirdi.

NE ÖNLEM ALABİLİR: Dışarıdan gelmekte olan yeni dalgaya karşı ekonomi yönetimi toplantılar yapıyor. Bugünden itibaren Merkez Bankası ile bazı önlemleri aldığını açıklayacak. Dış dünyadan gelecek olumsuzluğa karşı Merkez Bankası parasal genişlemeye gideceğini, azalan likiditeyi bire bir olmasa da karşılayacağını, döviz kurunda istikrarı sağlamak amacıyla faiz bandını daraltacağını açıklamıştı.
■ Buna göre Merkez Bankası bugün faiz koridorunun alt sınırı olan yüzde
1.5'luk faizi yukarı çekebilir. Yüzde 4-5 seviyesine yükseltebilir. Bu önlem, gecelik faizlerdeki oynaklığı azaltır ve dışarıdan gelen parayı sakinleştirerek kurdaki dalga boylarını da azaltır.
■ Merkez Bankası parasal gevşeme adına yüzde 6.25 olan politika faizini de düşürebilir. Bunun bankalara olumlu bir katkısı olur.
■ Parasal otorite Kasım 2010 sonrasında artırdığı zorunlu karşılıklarda indirime gidebilir. Hem TL hem de dövizde bunu yaparak dalgalı bir dönemde sisteme likidite sağlamış olur.
■ Belki bunlar da yeterli görülmezse Merkez Bankası düzenli döviz satışı da yapabilir. Bu yolla piyasaya döviz likiditesi enjekte eder.

DENGE DÜNYASI: Daha 10 gün önceye kadar cari açığa bir önlem olarak döviz kurunun yukarı gitmesinin önünü açan ekonomi yönetimi şimdi dış etkiyle kurda dalgalanmadan çekiniyor ve önlem alıyor. Şaşıracak fazla bir şey yok, denge dünyası. Bu önlemleri başka yeni önlemler de izleyebilir.

SONUÇ: "Dünyada saadet de felaket de sürekli değildir." Silvio Pellico

 

 

 

 

 

Yukarı