Advertisement
Abdurrahman Yıldırım

Git Edremit, Ayvalık ve Cunda’ya ye tost, balık kebabı ve papalina


Geniş ve verimli topraklara yayılı Balıkesir’in hem tarımsal üretimi yüksek, hem de hayvancılığı. Süt ve et ürünlerinde belki de Türkiye’nin bir numarası. Trakya ve Marmara ile Ege’nin ortasında. Bir tarafı İzmir’e diğer tarafı İstanbul’a uzanıyor. Balkanlar’dan ve Ege adalarından yoğun göç almış. Göçle birlikte yemek kültürünü de. Denizden balık, topraktan bol bol meyve ve sebze alıyor. En kaliteli et üretimini yapıyor. Tarım ve sanayi yanında turizm yönünden de gelişmiş. Özellikle güney tarafı hem havası hem de mutfağı nedeniyle emekli ve geliri yüksek kesimlerden göç alıyor. Geçmişe bir de bu demografik özellikler ekleniyor. Güneye inen yolların üzerinde bulunmasının getirdiği avantajın en güzel örneği Susurluk. Türkiye’nin en kalabalık yol üstü lokanta ve dinlenme tesislerine sahip.

BALIĞIN KEBABI VAR:
Bu ilin lokantaları kent merkezinden çok Ayvalık ve Cunda tarafında kümelenmiş. Talep orada oluşmuş. Oranın havası daha iyi. Zeytin ve zeytinyağı merkezi. Girit ve Midilli’ye daha yakın. Bu adaların mutfağının etkilerini taşıyor. Geliri yüksek kesim de, turizm de burada daha yoğun. Bütün bu nedenlerle Balıkesir merkezde yemek mekanı önerimiz az, Cunda ve Ayvalık’ta fazla. Bu lokantalar içinde Cumhuriyet ve Ömür öne çıkıyor. Cunda Adası’ndaki balıkçılarda ise ot ve deniz mahsülleri ile yapılan meze çeşitleri çok yaygın. Ama balık kebabını da ihmal etmemişler.

 

BU YAZIYA YORUM YAZ
 
21 Ağustos 2011 Pazar, 12:10 Misafir societe genarale bank gelişmekte olan ülkelerin tcmb nın izledigi politikayı uygulayacak, demek ne anlama geliyor, teşekkürler.
Yukarı