Advertisement
Abdurrahman Yıldırım

Tarihi seviyeye tek elle tutunma

Türkiye uluslararası kuruluşlardan ilk kez 1993'te kredi notu almaya başlamıştı. Bu not yatırım yapılabilir seviyeydi. Ancak bu not 1994'ün başında kamu borcunun kontrolsüz artışından dolayı kırıldı. Türkiye'de kriz çıktı. 2001 kriziyle not daha da geriledi. Aradan 1 7 yıl geçti. Yeniden, ilk başladığımız seviyeyi dün yakaladık ama tek elle. Türkiye'nin TL notu yatırım yapılabilir seviyeye çıkartılırken uluslararası alanda asıl geçerli olan döviz notunun artışı için cari açığın düşüşü beklenecek.
AÇILAN KAPI: Türkiye ile iş yapanların baktığı asıl not da döviz cinsi kredi notu. Ancak yabancılar ve uluslararası piyasalar, Türkiye'ye yatırım yapılabilir seviyede bir fiyatlama yapıyor ya da davranış gösteriyor. Türkiye'nin kredi iflas sigortası CDS fiyatları bunu net olarak ortaya koyuyor.
S&P, not artırımına gerekçe olarak Türk finans sektöründeki iyileşmeyi gösterdi. Buna karşılık yabancı para cinsinden notu değiştirmemesini ise cari işlemler açığına ve iç kredi genişlemesine bağladı. Bu yönüyle düşününce, cari açığın kontrol altına girdiği ve milli gelire oranı gerilediği takdirde döviz notu da yatırım yapılabilir seviyeye yükselecek demek. Dolayısıyla not kararı ekonomi yönetimine ilerleyeceği iyi bir kapı açtı ve cari açığı düşürme yönünde Türkiye'nin önüne iyi bir ödül koydu.
NEYE YOL AÇAR: Aslında Türkiye'yi en yakından izleyen kuruluş Fitch Ratings idi ve geçen yıl notu iki kademe birden artırarak yatırım yapılabilir seviyenin hemen altına yükseltmişti. Şimdi S&P'nin bu kararı Fitch'i yeniden harekete geçirebilir ve Türkiye'yi yatırım yapılabilir kategoriye çıkartabilir.
Dünkü karar Türkiye açısından tarihi bir olay olarak değerlendirilmese bile, bu yolda önemli bir kavşağın geçildiğinin göstergesi.
Hem aynı kuruluşun ileride yabancı para cinsinden not artırımını hem de başka kuruluşların yatırım yapılabilir seviyeye çıkmasını teşvik ediyor. Türkiye'yi de bu yolda yürümeye teşvik ederken cari açığa önlem almaya zorluyor.
İLK FIRSAT NEREDE: Türkiye böyle bir kapıdan geçecekse önündeki ilk fırsatı, bu ay sonu veya gelecek ay başında açıklanacak Orta Vadeli Program oluşturuyor. 2012 büyüklüklerinin yer alacağı bu program cari açığı düşürmede iddialı ve inandırıcı olabilirse, döviz notunun yükselmesinin önü açılır. O zaman Türkiye'nin notu yatırım yapılabilir seviyeye çıkar. Tek elin yanına ikinci elde gelir ve Türkiye ekonomisi hayata daha güçlü tutunur.

SONUÇ: "Fırsata egemen olan hayata da egemen olur." Ebenr Eschenbach

Yukarı