Advertisement
Abdurrahman Yıldırım

Dolara erken müdahale neden?

Aşağıda yer alan grafik dünkü Merkez Bankası'nın ekonomistlere sunumundan alındı. Türk Lirası ile benzer ülke paralarının dolar karşısındaki seyrini gösteriyor. Değer kaybında TL öncelik almış. Kasım 2010'daki politika I değişikliği ile TL'nin kontrollü inişi sağlanırken, diğer ülke para birimleri değerlenmiş. Ancak ağustostan bu yana diğer paralar daha hızlı değer yitirmiş ve TL'ye doğru yaklaşmışlar. Lira ise istifini bozmamış, normal yükselişini sürdürmüş. Bunun da altında Türkiye'den portföy yatırımlarının çıkışı yatıyor. Eylülün son haftasında da yabancılar tahvil piyasasında satıcı olmayı sürdürdü. Böylece eylülde devlet iç borçlanma senetlerinde yabancı net çıkışı 4 milyar dolara vardı. Yabancıların DİBS stoku, 40.6 milyar dolardan 35.3 milyar dolara düştü.
Eylülde bu satışa karşılık TL ile diğer gelişmekte olan ülke para birimleri arasında fark kapanmaya başladı. TL daha az değer kaybetti, diğer paralar daha fazla. Ama bu durum Merkez Bankası'nı erken harekete geçmekten, acele etmekten ve agresifdavranmaktan alıkoymuyor. Son iki günlük müdahalede olduğu gibi. İlk gün üç koldan birden müdahale yapıldı. Yetmediği görüldü ki, dün de müdahale iki koldan devam etti. Yine 1.35 milyar dolarlık ihale açıldı. Satış 350 milyon dolarda kesildi. Teklif 2 milyar dolardı. İki gün üst üste müdahaleye rağmen dolar hâlâ 1.85 sınırında.

CEPHANE KALIR MI: Şimdiden kura bu kadar yüklenilirse küresel durum daha kötüleştiğinde ne yapılacak? Yunanistan iflasında cephanede yeterli silah kalacak mı?
■ Bir kere "şu kadar dövizi satacağım" diyerek satmamak iyi sonuç vermiyor. Eğer hedef kurun seviyesi ise ihaleyi kaldırmak ve doğrudan satış yapmak daha etkili sonuç doğurabilir.
■ Ancak seviye hedefleniyorsa da müdahale biraz erken. Çünkü küresel bozulmanın dibinin bulduğundan emin değiliz. Dışarıda işler daha kötüye gidecekse bundan Türkiye'nin ve TL'nin etkilenmemesi mümkün değil. Ana trend kötüye gidiyorsa erken tepki vermekle bundan kurtulmak zor.
■ Müdahale doların iki TL'yi geçmesi halinde yapılsaydı daha etkili olabilirdi. Çünkü düzeyi psikolojik sınıra çıkarmak da, indirmek de daha kolay. Piyasaların zihninde bir dolar iki TL hedef olarak duruyor. Bu kırılamadı.

SONUÇ: "Acele işe şeytan karışır."Türk atasözü

Yukarı