Advertisement
Abdurrahman Yıldırım

Küresel Falda Ne Çıktı?

Küresel piyasalar ağustos ve eylül ayında yaşadıkları iki sert dalganın ardından yeni bir dinlenme dönemini geçiriyor. AB liderlerinin nihayet bankacılık sorunlarını çözme ve Yunanistan'ın durumuna son noktayı koyma konusunda ikna oldukları ve çalışmaları başlattıkları haberleri, dinlenmenin ana gerekçesi. Alman Başbakanı Merkel'in bu yöndeki açıklamaları en kuvvetli delil. 17-18 Ekim'de AB Liderler Zirvesi'nde sorunlu bankaların yeniden sermayelendirilmelerinin kamuoyuna açıklanması bekleniyor. Ancak piyasalar o zamana kadar süreyi yatay dalgalı hatta kısmen iyimser bir ortamda geçirirse bu açıklama da olmayabilir. Çünkü piyasalar sıkıştırır ya da siyasiler gidebilecekleri başka bir yol kalmadığını görünce o zaman radikal önlemleri alabilirler. Önlemlerin 17 Ekim'e yetişmesi için piyasa kötüleşme şart gibi görünüyor. Daxia olayı ve not düşüşleri bu yönde hızlandırıcı gelişmeler. Ne kadar kötüleşme o kadar önlem kuralı bir kere daha çalışabilir.
Ancak önlemler bu tarihte açıklansa da dalgalanma bitmeyecek, sorunlar sürecek. Bloomberg terminalleri başında finansal piyasalarda işlem yapanlar ve karar verenlerin arasında yapılan bir anket de, gelecek altı ayda ve gelecek yılda küresel piyasaları nasıl bir karışıklığın beklediğini ortaya koyuyor.

■ Bu ankette Avrupa'da bir büyük banka batacağını düşünenlerin oranı yüzde 53, Euro Bölgesi'nde yaşanan borç krizinin bir küresel çöküşe yol açacağını düşünenlerin oranı yüzde 37 çıktı. Yine global ekonomi resesyona girer diyenlerin oranı da yüzde 43. Bence burada biraz aşırılık var gibi. Çünkü Batı resesyona girse bile Asya büyüyebilir. Nitekim aynı ankette Çin'in büyümesinin yüzde 5'in altına düşeceğini bekleyenlerin oranı yüzde 12'de kalıyor. Çin, gölgesi Hindistan ile Asya'yı, Asya da dünyayı resesyondan kurtarabilir.

■ Dünyada resesyon veya durgunluk bekleniyorsa elbette emtialarda düşüş olacaktır. Bu nedenle en kötü performans gösterecekler listesinde emtia yüzde 16 ile dördüncü sırada bulunuyor.

■ Altının yıldızının pek parlamayacağı düşünülüyor. Çünkü en kötü performans listesinde altın yüzde 16 ile üçüncü sırada yer alıyor.

■ Faizlerin daha fazla düşecek yeri kalmamasından dolayı tahvil yüzde 27 ile en kötü performans göstereceklerin başında geliyor. Yine bu tablo bize 2012 yılında faizlerin artmayacağı ve tahvilin cazip hale gelmeyeceğini de gösteriyor.

■ Hisse senetleri ise yüzde 36 ile en cazip yatırım aracı olacak diye tahmin ediliyor.
Ankette hisse senetlerinin cazibesini biraz fazlaya kaçtığını, tahvilin kötü performansının da sınırlı kaldığını düşünüyoruz. Sonuçta büyüyemeyecek bir dünya ekonomisinde hisse senetleri nasıl olup da cazip olacak? Bu fiyat düzeyinden mi?

Yukarı