Advertisement
Abdurrahman Yıldırım

Uçağın piste indiğinin teyididir

Bir süre önce Edirne'de konuşan Merkez Bankası Başkanı "Uçağın tekerleri yere değdi... İşin zor kısmını geçtik, yumuşak iniş gerçekleşti. Fırtına arkadan geliyor, fotoğraf böyle" demişti.
 

İLK TEYİT ÜRETİM: Önceki gün ağustos ayına ilişkin açıklanan sanayi üretim verisi bu yumuşak inişin ilk teyidini verdi. Aylık bazda sanayi üretimi 2 yıl aradan sonra ilk kez yüzde 3.8 düzeyine indi ve piyasa beklentilerinin bir hayli altında kaldı. Temmuzda şaşırtıcı biçimde yüzde 6.9 artan sanayi üretimi bunun düzeltmesini ağustosta yaptı. Üretimdeki bu dalgalanma özellikle otomotiv sektöründen kaynaklandı. Ağustos ayı ile birlikte sanayi üretimindeki yavaşlama böylece netleşti, bu yıl çift haneli artışlardan yüzde 4'lere inildi. Yumuşak inişin bir resmi bu.

2. TEYİT CARİ AÇIK: Dün açıklanan ağustos ayı ödemeler dengesi verileri de yumuşak inişin diğer ayağını oluşturdu. 3.9 milyar dolarlık ağustos ayı cari açığı aynı zamanda son bir yılın en düşük aylık açığını oluşturdu. Yılın ilk yarısında aylık ortalama 7.5 milyar dolar düzeyinde seyreden cari açık temmuzda 5.3 milyar dolara, ağustosta da 4 milyar dolara indi. Böylece cari açıktaki hız kesme de, yumuşak inişin bir diğer teyidini verdi.
Yıllık bazda cari açık da 75.1 milyar dolarla tüm zamanların en yüksek düzeyine vardı. Bu ağustos itibarıyla böyle ve sonraki aylarda önce durulacak, sonra gerileyecek gibi.

***

Başbakan yine haklı çıkacak galiba

Ağustos ayından sonra eylülde kurların arttığını, yurtdışı piyasaların şok yaşadığını ve tüketimin kısılmaya başladığını dikkate alırsak, hem büyümenin ve ithalatın hem de cari açığın azalacağını söylemek mümkün. Yukarıda aylık ve yıllık cari açığın seyri yer alıyor. Geçen yılki eylül ayı cari açığı 3.8 milyar dolar ve ekim ayı da 3.4 milyar dolar. Bu yıl da benzer rakamlar çıkabilir. Bu da yıllık açığı 75 milyar düzeyinde yatay tutabilir.

KASIMDA DURUM DEĞİŞİR: Ancak kasım ayına geldiğimizde durum değişecek. Düşmekte olan bir cari açıkla yüksek baz etkisi dönemine gireceğiz. Geçen yılın 6 milyar dolarlık cari açığının yerine bu kasımda bugünkü gidişle belki onun yarısı düzeyinde bir rakam girecek. Bu durumda yıllık cari açık 3 milyar dolar azalacak. Aralık ayında da 7.6 milyar dolarlık açığın yerine daha düşük bir rakam gelecek, yıllık açık daha da gerileyecek. Böyle olduğu takdirde yılı 70 milyar dolar civarında bir açıkla kapatmamız mümkün olabilir.
Bu durumda haziran ayında yeni hükümeti açıklarken "Cari açığı hiç merak etmeyin. Göreceksiniz yılın son çeyreğinde düşüşe geçecek" diyen Başbakan Recep Tayyip
Erdoğan yine haklı çıkacak. Başbakan bu değerlendirmesini yaptığı haziran ayında hem küresel fırtına başlamamış hem de TL bu kadar değer kaybetmemişti. Dolayısıyla Başbakan'ın haklı çıkacağına yine az olasılık verilmişti. Ama bizzat uygulamanın başında kendisi olunca durum değişiyor.

SONUÇ: "Gece neye gebeyse onu doğurur." Mevlânâ

BU YAZIYA YORUM YAZ
 
12 Ekim 2011 Çarşamba, 23:25 Misafir insanların ne söylediğine değil ne yaptığına bakmak lazım.daha dün başbakan değerli tl itibarımızdır dedi sonra faiz indirimine giderek doları yükselttiler sonrada bu bizim değil dişarinin krizi diye pazarladilar.sanki dolara karşi en yüksek değer kaybeden para birimi bizim ki değil
Yukarı