Advertisement
Abdurrahman Yıldırım

Ne kadar istihdam artışı o kadar sandık başarısı

Dün açıklanan temmuz ayı istihdam verilerine göre, işsizlik yüzde 9.1'e indi ve Mayıs 2008'den bu yana en düşük düzeyini gördü. Tarım dışı işsizlik oranı da yüzde 11.8 ile Mayıs 2008 sonrasının en düşük seviyesine indi. Bu veriler işgücüne katılım oranının yüzde 51.2'ye yükselmesine rağmen gerçekleşti. İşgücüne katılımın yüzde 50 nin üzerinde olduğu en son yıl ise 1999. Tam 11 yıl sonra yeniden yüzde 50 nin üzerine çıkan çalışmak isteyen bir nüfusla karşılaşıyoruz.

İYİLEŞMENİN SON AYI: Ekonominin seyrine, sanayi üretimine, mevsim koşullarının değişmesine bakınca aslında temmuz ayı istihdam verilerinde pozitif gidişin son ayı olabilir. En geç ağustos ayı ile birlikte zaten istihdamda mevsimlik azalmalar söz konusu olur. Bu yıl ağustosun tümü ramazan ayıydı. Ayrıca küresel dalgalanma ve seçim sonrasına denk düştüğünden dolayı da ekonomide soğuma aynı döneme rastladı. Dolayısıyla bu aydan itibaren işsizlikteki iyileşme durabilir, hatta kısmen kötüleşme başlayabilir. Kış mevsiminin geçilmesiyle istihdamda yeniden iyileşmenin başlayıp başlamayacağını ise büyük ölçüde ekonominin ne kadar canlı olacağı belirleyecek.
Hükümetin 201 2 yılı büyüme hedefi yüzde 4. Vasat sayılabilecek bir büyüme ve işsizlik oranını azalatacak boyutta değil. Dolayısıyla işsizliğin yeniden ve daha hızlı düşüşe geçmesi için, daha yüksek oranlarda büyüyeceğimiz dönemleri beklememiz gerekecek. Bunun için en yakın dönem de 2014 gibi görünüyor.

SANDIĞA YANSIR: Yeni açıklanan Orta Vadeli Program'da 2014 yılına ait istihdam hedeflerini yukarıdaki tabloya aldık. Ayrıca bundan önceki üç seçim yılına ait istihdam verilerini buraya koyduk. Nüfus artmış, işgücüne katılım artmış, istihdam edilenler artmış. 2002 sonuna göre Temmuz 2011 'de 3.6 milyon kişilik yeni istihdam yaratılmış. 21.3 milyon çalışan sayısı 25 milyona çıkmış. Bunun sonucunda işsiz sayısı 2.5 milyonda kalmış, işsizlik oranı da gerilemiş. Ekonominin sokağa ve vatandaşa en çok ve doğrudan yansıyan yüzü bu. İstihdam veya işsizlikteki gerileme. Bu alandaki başarı da siyasi başarıya tahvil edilmiş durumda.
2014 istihdam hedeflerine bakınca çok iddialı görünmüyor. Ancak 2012 ve 1013 yılları programa uygun giderse, makro büyüklüklerin toparlanacağı, gerekli yığınakların yapılacağı yıllar olabilir. Bu durumda seçime doğru yeniden gaza basılıp ekonomide canlanma ve istihdamda iyileşme sağlanabilir. İktidar partisinin oylarını koruması veya artırması, geçmiş seçimlerde olduğu gibi, öncelikle ekonomide ve istihdamdaki başarısının sürmesine bağlı.

SONUÇ: "İşi sonu taçlandırır." Lesage

 

Yukarı