Advertisement

Hafta başı Hükümet Sözcüsü Hüseyin Çelik’in Başbakan Erdoğan’ın Cumhurbaşkanı olması sebebiyle yapılacak olan AK Parti Olağanüstü Kongre tarihi ve ilgili detayları aktardığı basın açıklamasını izledik. “İzledik” diyorum çünkü normal şartlarda FED’i , TCMB’yi, ABD verilerini yakından takip eden piyasa oyuncuları aynı dikkatle bu sefer Çelik’in açıklamalarını izledi.

Pazartesi sabahı Başbakan Erdoğan’ın Cumhurbaşkanı seçilmesini fiyatlayan piyasa aynı gün içinde önce Cumhurbaşkanı Abdullah Gül’ün hemen arkasından AK Parti sözcüsü Hüseyin Çelik’in açıklamalarını da fiyatlamalara ekledi. Kısaca biz “seçimler bitecek, piyasa ekonomik verilere odaklanacak” diye beklerken hafta başından beri yaşadıklarımız tam tersini gösteriyor.

TÜRK VARLIKLARI NEGATİF AYRIŞIYOR

Bir haftadır Türk Varlık Fiyatları’nda negatif bir durum görüyoruz. Borsa İstanbul’da 1 haftalık kayıp % 4.3’ü buldu. Borsa İstanbul, bu dönemdeki kaybıyla Bloomberg’in takip ettiği bütün endeksler arasında en kötü performans gösteren 2. endeks oldu. Diğer yandan Türk Lirası’nda kayıp % 1’leri bulurken Türk 5 yıllık CDS primleri sadece 1 hafta içinde 15 baz puan yükseldi ve 200 baz puana çıktı.

Peki biz bu satışı yerken diğer gelişmekte olan ülkelerde durum nasıldı?

Aynı hafta içinde aslında diğer gelişen ülke endekslerinde de satış etkisini gösterdi. Morgan Stanley Gelişen Ülkeler Hisse Endeksi aynı hafta içinde % 0.5 değer kaybetti. Kur tarafında aynı potada olduğumuz ülkelerden Brezilya Reali aynı hafta içinde % 0.75, Rus Rublesi % 0.85 değer kaybetti. Risk primleri arasında da son 1 haftalık kayıplara baktığımızda Ukrayna ve Macaristan hariç bulunduğumuz coğrafyada bizim kadar artan başka ülke yok.

Görüleceği üzere satış her yerde ama şiddeti en fazla bizde.

SATIŞIN SEBEBİ NE?

Şimdi gelelim en can alıcı kısma.

Aslında satış son 1 haftanın hikâyesi değil. Gelişmekte olan ülkelerde özellikle 25 Temmuz’dan beri hızlanarak artan bir satış var. Biz bu satışı geçen haftaya kadar oldukça itidalli götürdük.

Ancak son 1 haftadır bizde satışın şiddeti diğerlerine göre daha artmış vaziyette. O zaman son 1 haftadır piyasanın not aldığı bize özgü olan ve fiyatları etkileyen konulara göz atalım.

Temmuz ayı enflasyonu beklenenden yüksek çıktı. TCMB’nin “Enflasyon düşecek, o yüzden faizleri düşürüyorum” tezi darbe aldı.

Cumhurbaşkanlığı seçimi tamamlandı ve piyasanın büyük oranda beklediği gibi Başbakan Erdoğan ilk turda Cumhurbaşkanı seçildi. Fiyatların büyük ölçüde içindeydi.

Cumhurbaşkanı Gül 28 Ağustos’ta görev süresi dolunca yeniden AK Parti’de yer alacağını açıkladı.

Hükümet Sözcüsü Hüseyin Çelik 27 Ağustos’ta partinin yeni genel başkan ve dolayısı ile de Başbakan’ı belirlemek üzere olağanüstü kongreye gideceğini açıkladı.

Geçen cuma, Moody’s Türkiye dahil 5 ülkeyi konuşmak üzere toplandı ancak pek de alışık olmadığımız üzere herhangi bir açıklama yapılmadan toplantılar tamamlandı

Son olarak da FITCH “Seçimlerin tamamlanmış olması içerideki siyasi riski azaltmıyor” ve “TCMB’nin faiz indirimlerini takip ediyoruz” açıklamalarını yaparak piyasayı uyardı

Görüleceği üzere küresel piyasalarda yatırımcıları korkutan FED endişesi ile değerlenen ABD Doları, Rusya’ya yaptırımların etkisi ve yavaşlayan Almanya gibi konuları sayamadım bile.

Yatırımcın işi zor. Herkese kolay gelsin.

Kapat