Cüneyt Başaran

Dolar neden yükseliyor?

Hatırlayanlar olacaktır, eylül başında yazdığım makalenin başlığını “Derdi nedir bu sonbaharın?” diye atmıştım. Aradan sadece 10 gün geçti ve ben kura, Borsaya bakıp aynı şarkıyı yeniden mırıldanıyorum.

FED’İN ŞAKASI YOK

Piyasanın FED’in şakasının olmadığını anlaması biraz zaman aldı. Aslında FED hâlâ tam olarak anlaşılmış değil. Bunu ben söylemiyorum, FED’in kendisi söylüyor. FED’in araştırmalarına rağmen kendilerinin 2015 yıl sonu % 1 beklediği faiz oranlarını ekonomistler % 0.75 bekliyor. 2016’da % 2.50 olacak diyor, piyasa ise % 2.13 bekliyor. Yani piyasa, FED’in bu kadar kısa zamanda faizleri bu kadar artıracağına inanmıyor.

Ancak FED Başkanı Yellen’ın kafasındaki plan net. Önümüzdeki ay tahvil alım programını (tapering) bitirmeye hazırlanan FED, 2015 ortasında da faiz artıracak. Bu kadar net!

FED için bu kadar net olan resim, eylül ayına kadar piyasa için oldukça “flu” gözüküyordu.

EYLÜL, PİYASALAR İÇİN UYKUDAN UYANMA VAKTİ

Ne olduysa ağustos sonunda yapılan Jackson Hole toplantısında oldu. Draghi’nin öne çıktığı bu toplantılarda dikkatli gözler Yellen’ın açıklamalarını gözden kaçırmadılar. FED, ABD verilerine bakmaya devam edeceğini ve veriler iyi geldiği sürece plana sadık kalarak çıkış stratejisini sürdüreceğini söyledi. İlk etapta piyasalar için “Yeni bir şey yok” diye yorumlanabilecek olan bu açıklama, aslında çok şey ifade ediyordu.

FED BİLDİĞİNİ OKUYACAK

Ağustos ayına kadar ABD’den gelen güçlü istihdam verilerini, artan perakende satış verilerini, toparlayan konut satışlarını piyasa biraz “soğukkanlılıkla”, biraz da “Nasıl olsa FED icabına bakar” diye görmezlikten geldi. Ancak önce Jackson Hole, arkasından FED’in ay başında yaptığı “İletişim dili değişecek” açıklamaları piyasaların rüyasını bozdu.

Draghi’nin yeni bazukası yardımcı olmaz mı?

Kısa cevap “Hayır”. Orta ve uzun vadede Draghi istediğini yapıp da Avrupa’yı resesyondan kurtarırsa başta Türkiye olmak üzere birçok ülke bu işten “ekmek yer”. Ancak kısa vadede Draghi’nin basacağı Euro’ların bize faydası yok.

TÜRK LİRASI’NDA 2.20’NİN ÜSTÜ VAR MI?

İşte böyle çerçevede eylül ayını yaşıyoruz. Haftaya FED toplantısı var. Arkasından da TCMB’nin faiz kararı. Bu arada piyasa IŞİD konusunda Türkiye ile ABD arasında yapılan sözlü mutabakatı da merak ediyor. Ayrıca NATO zirvesinden Rusya konusunda çıkan kararlar ve AB’nin Rusya yaptırımlarının Türkiye üzerinde olası etkileri de bu ayın tartışmalı konuları olacak.

Bu şartlar altına kurda 2.20’yi yeniden gördük. Eylül ayında TL’nin dolara karşı olan kaybı % 1.5. Aynı ay İngiliz Sterlini’nin % 3, Euro’nun ise % 2’ye yakın değer kaybettiği düşünülürse içerideki zayiat kabul edilebilir.

Ancak kur 2.20’nin üstüne çıkmaz demek kolay değil. Çünkü top bizde değil.

Zor bir eylül bizi bekliyor.

BU YAZIYA YORUM YAZ
 
10 Eylül 2014 Çarşamba, 16:58 Misafir cüneyt bey malum tl ye göre sterling pahalı ama gelişmekte olan piyasa ya da gelişmiş piyasalarda hangi döviz alınmalı yani yatırım amaçlı yükseleceğini düşündüğünüz para birimi varmıdır?
Yukarı