Cüneyt Başaran

İç siyaset ve piyasalar

İstanbul’da yapılan 5. İstanbul Finans Zirvesi sanırım dışarıda FED’i bekleyen piyasalar için içeride yaşanacak gelişmelerin de, bu süreçte ne kadar önemli olacağı konusunda ipuçları verdi. Bu anlamda Başbakan Yardımcısı Ali Babacan ile BloombergHT adına yaptığım röportaj kafalardaki birçok soruyu cevaplamıştır diye düşünüyorum.

Piyasaların FED toplantısı öncesi bekle ve gör moduna girdiği ortamda, önümüzdeki günlere ışık tutabilecek bu açıklamaların üzerinden birlikte gidelim istiyorum.

FAİZ İNDİRİMİ VE TÜKETİM ARTIŞI BEKLEYENLER ÜZÜLEBİLİR

Başbakan Yardımcısı Ali Babacan röportaj sırasında özel sektör yatırımlarının büyüme için çok önemli olduğunu belirtikten sonra “Maalesef son 1 yılda burada ciddi bir erozyon var” dedi. Ben de kendisine “Son 1 yıldır faizler yüksek, o yüzden özel sektör taşın altına elini sokmuyor tezini seslendirenler var ne diyorsunuz?” diye sordum.

Babacan’ın bu soruya verdiği sevap bence manidar. Özel sektörün yatırım yapması için gereken şartlar arasında mutlaka düşük faizin bulunduğunu ancak bunun tek başına yeterli olmadığını belirten Babacan, stabil bir güven ortamı ihtiyacının altına çizdi. Yani “Sadece faiz düşürerek yatırımları artıramayız, mutlaka iş dünyasına güvenli, istikrarlı ve sorgulanabilir bir yatırım ortamı sağlamalıyız” diyor.

Babacan ayrıca iç tüketimin dizginlenmesi için yıl başında alınan taksit uygulamalarının zorlaştırılması ve tüketici kredisine erişimin zorlaştırılması yönünde alınan önlemlerin gevşetilmesine de karşı.

Kısaca “Düşür faizi, artsın yatırımlar, coşsun tüketim” tezi Babacan’da işlemiyor.

Bank Asya ve Fitch & Moody’s konusu

Sanırım röportajın en heyecanlı kısmı başlıktaki iki konuya Başbakan Yardımcısı sıfatıyla Ali Babacan’ın verdiği cevaplar oldu.

BDDK TEK YETKİLİ
Bilindiği üzere Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan, Katar dönüşü uçakta yapmış olduğu açıklamalarda Bank Asya’nın bundan sonraki süreci konusunda BDDK’yı adres vererek “Bankacılık kuralları var, ben takipteyim, BDDK kararını vermeli” dedi. Ertesi sabah ise Başbakan Ahmet Davutoğlu “Bank Asya da dahil, herhangi bir banka bankacılık sistemi kuralları ve sistem işleyişine aykırı bir noktadaysa bu değerlendirmeyi yapmak BDDK’nın görevidir” deyince artık top tamamen ekonomiden sorumlu Başbakan Yardımcısı Ali Babacan’ın sahasına girmiş oldu.

İşte bu noktada Babacan adresi yeniden gösterdi; BDDK

Bankacılık sektörünün ortalama % 15 -16’larda dolaşan sermaye yeterliliği olduğunu hatırlatan Babacan, Türk bankacılık sektörü için “Bütün dünya tarafından sağlamlığı tescil edilmiş” dedi ve ekledi “Endişelenecek bir durum yok ancak nokta atış tek bir banka ile alakalı durumlarda BDDK gereken adımları atar” dedi.

Yine kısaca Bank Asya’da bundan sonra ne olacak sorusunun cevabı BDDK’da. Onun dışındaki açıklamaların artık bir anlamı yok gibi.

DERECELENDİRME KURUMLARI İLE NİKÂH ATMAK ÇOK İSTENEN BİR TERCİH DEĞİL

Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın eleştiri oklarından nasibini alan Fitch ve Moody’s hakkında da Babacan tonu düşürerek bu kurumları Türkiye’de ofis açmak ve ülkeyi yakından tanımaya çalışmaya çağırdı. Yatırım yapılabilir ülke notunun önümüzdeki çalkantılı süreçte bizim için ne kadar önemli bir avantaj olduğunu belirten Babacan bağcıyı dövme yerine üzüm yemeği tercih ediyor.

FED, Ukrayna krizi, Irak’ın durumu zaten kafalarda bin bir türlü sorunun oluşmasına yol açıyor ama dün bir kez daha gördük ki piyasalar için içerideki politika ve söylemler de bu süreçte çok önemli olacak.

BU YAZIYA YORUM YAZ
 
17 Eylül 2014 Çarşamba, 22:40 Misafir Seni dinleye yatirimci ifllas eder
Yukarı